Ξεπέρασε τη λάσπη και τη Νέα Πολιτεία

Τη δεύτερη διαδοχική νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄ΕΠΣΛ σημείωσε σήμερα το απόγευμα ο Τύρναβος, όπου ξεπέρασε τη Νέα Πολιτεία με εμφατικό τρόπο και το σκορ να σταματά στο 5 – 1.

Το συγκρότημα του Νίκου Αλεξούλη κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο τόσο του κακού αγωνιστικού χώρου όσο και της Νέας Πολιτείας, παιχνίδι που διεξήχθη για τη 16η στροφή, με αποτέλεσμα να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες έπειτα από το «διπλό» στην Αμυγδαλέα τη περασμένη αγωνιστική.

Μάλιστα, ο Τύρναβος έφθασε τους δέκα οκτώ βαθμούς και συνεχίζει στη δωδέκατη θέση του πίνακα της βαθμολογίας, σε αντίθεση με την ομάδα του Βαγγέλη Μπρισίμη που συνεχίζει στη τελευταία θέση έχοντας πέντε βαθμούς.

Η αρχή των γκολ έγινε στο 4ο λεπτό. Ο Μαυροδήμος ήταν ο σκόρερ του πρώτου τέρματος για τον Τύρναβο. Ο νεοαποκτηθείς παίκτης των γηπεδούχων πλάσαρε από θέση βολής, ο Κάρλος αρχικά αντέδρασε και απέκρουσε το σουτ αυτό, όμως στην επαναφορά με κεφαλιά από κοντά ο Μαυροδήμος βρήκε δίχτυα και έβαλε μπροστά τον Τύρναβο στο σκορ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Γιάννης Μπάκος εκτέλεσε κόρνερ και με ωραίο τελείωμα από κοντά ο Αποστόλης Λιάκος έκανε δύο τα τέρματα για τους γηπεδούχους.

Η Νέα Πολιτεία μείωσε στο σκορ στο 12ο λεπτό με τον Βαγγέλη Σκόμπα με σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή και έκανε το 2 – 1, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, η ομάδα του Νίκου Αλεξούλη ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3 – 1, χάρη στο αυτογκόλ που πέτυχε άθελα του ο Ζήσης.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Τύρναβος σημείωσε και τέταρτο τέρμα. Αυτή τη φορά, ο Γιάννης Μπάκος τροφοδότησε με κάθετη πάσα τον Αλέξη Τσούτσα και ο τελευταίος με πλασέ από θέση βολής, διεύρυνε το σκορ σε 4 – 1.

Στο δεύτερο μέρος τώρα και στο 67ο λεπτό, διαμορφώθηκε το τελικό σκορ και το 5 – 1. Ο Αλέξης Τσούτσας κέρδισε πέναλτι ύστερα από υπόδειξη του κ. Κουκούλη και ο Στέλιος Πατσιωτός που επέστρεψε από τον τραυματισμό που είχε στον αριστερό του ώμο, βρήκε δίχτυα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από την άσπρη βούλα.

Τύρναβος 2005 (Νίκος Αλεξούλης): Γραβάνης, Λιάκος, Αυλογιάρης, Βλιώρας, Γαλάνης, Μπάκος (72′ Τατσελάρι Λ.), Γανός, Μαυροδήμος, Γκαντρής (76′ Τατσελάρι Λ.), Τσούτσας (78′ Ντουνούδης), Καλέσης (64′ Πατσιωτός).

Αστραπή Νέας Πολιτείας (Βαγγέλης Μπρισίμης): Κάρλος, Βουβουσίρας, Μητσιούλης (46′ Κιούσσης), Κατσιάνος, Σιάρκος, Ζήσης, Τσεκούρας (46′ Ασπετάκης), Καλτσάς (75′ Μαναός), Μπέτσης, Σκόμπας (65′ Αντωνόπουλος), Σκουλίδης.