Οικογενειακή… υπόθεση!

Με ένα γκολ του Νίκου και δύο του Λευτέρη Δενελάβα, ο Ολυμπιακός Αμπελιάς επικράτησε με 3 – 1 του Δαμασιακού για τη 14η αγωνιστική της Α’1 ΕΠΣ Λάρισας.

Μετά από αυτή τη νίκη Αμπελιά, πρόσθεσε ακόμη τρεις βαθμούς στη συνολική της βαθμολογία, έφτασε τους 26 και ισοβαθμεί στη 4η θέση μαζί με Βούναινα και Γόννους. Από την άλλη ο Δαμασιακός βρίσκεται πιο χαμηλά, στη 10η θέση με 20 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πρώτοι κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ τις ευκαιρίες τους. Όταν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 18′ άνοιξαν το σκορ στο ματς. Όμως η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε… άμεσα. Μόλις εφτά λεπτά αργότερα.

Στο 25′ λοιπόν, ο Σκλαπάνης εκτέλεσε φάουλ και ο Νίκος Δενελάβας ισοφάρισε σε 1 – 1. Μάλιστα αυτό ήταν και το σκορ με το οποίο οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα μεταξύ των ημιχρόνων.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός Αμπελιάς «καθάρισε» το ματς. Καθώς στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης ο Λευτέρης Δενελάβας με σουτ μετά από ωραία ατομική ενέργεια νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ολοκληρώνοντας την ανατροπή για την ομάδα του.

Ενώ στο 89′ και πάλι ο ίδιος παίκτης, με σουτ μέσα από τη περιοχή, σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμορφώνοντας το τελικό 3 – 1 για την Αμπελιά.

Ολυμπιακός Αμπελιάς (Λευτέρης Καλογήρου): Μπράνος, Καραγγέλης, Δενελάβας Ν., Τσαντόπουλος, Νιαρίτης Δ., Σκλαπάνης, Θάνος, Μιαρίτης Ν. (87′ Δημακόπουλος), Κουλάκογλου (59′ Δεμίρης), Δενελάβας Ελ., Λέτσιος (80′ Παναγιωτόπουλος).