Ο Αλεξανδρής τον επέστρεψε στις νίκες!

Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο στο γήπεδο του Αμπελώνα, ο Δημήτρης Αλεξανδρής βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και το 1 – 0 έμελλε να μείνει μέχρι το φινάλε, δίνοντας έτσι και τους τρεις βαθμούς στους «πράσινους» απέναντι στη Δόξα Βλαχογιαννίου.

Με αυτή τη νίκη λοιπόν το συγκρότημα του Κώστα Μαντζιώκα επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και τις νίκες μετά την ήττα της περασμένης αγωνιστικής στην Αμυγδαλέα και οι «πράσινοι» έφθασαν τους τριάντα βαθμούς, πλησιάζοντας έτσι και τη πρώτη «τετράδα» του πίνακα της βαθμολογίας.

Στον αντίποδα, το συγκρότημα του Νίκου Φακίτσα δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα στον Αμπελώνα και η Δόξα παρέμεινε στη δωδέκατη θέση με είκοσι βαθμούς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ευκαιρίες για τις δύο ομάδες παρόλο τις δύσκολες καιρικές συνθήκες, ωστόσο ο Δημήτρης Αλεξανδρής με δικό του γκολ έβαλε μπροστά τον Αμπελωνιακό στο σκορ λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με πλασέ μετά από λάθος της άμυνας των παικτών της Δόξας.

Στο δεύτερο μέρος, ο δυνατός αέρας συνέχισε να κάνει δύσκολο το έργο των παικτών των δύο ομάδων, με το 1 – 0 να μένει μέχρι το τέλος και τον Αμπελωνιακό να φθάνει έτσι στη νίκη, χάρη στο τέρμα που σημείωσε στο 44′ ο Δημήτρης Αλεξανδρής.

Βέβαια, στο 36ο λεπτό ο Σπύρος Βούκιας με δική του προσπάθεια σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βλαχογιαννίου, ενώ από τη πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι είχαν καλές στιγμές με τους Αλεξίου και Κοντοθανάση.

Αμπελωνιακός (Κώστας Μαντζιώκας): Φαρμάκας, Καραγιάννης, Γούτος, Δαλακώνης, Μεσημέρης, Μητρούσκας, Καραλής (89′ Κόκκινος), Χατζούλης, Βούκιας (75′ Καρυπίδης), Αλεξανδρής (82′ Αλατάς), Βαλατσός (65′ Κατσής).

Δόξα Βλαχογιαννίου (Νίκος Φακίτσας): Παπαϊωάννου, Τσούντζουρας, Μητούλας (46′ Γεωργούλης), Δραγατζίκης, Κουτσοκέρας, Χριστοδούλου, Γκουρομπίνος, Κοντοθανάσης, Αθανασούλης, Ιγγλέζος, Αλεξίου.