Ο Βουκεφάλας σταμάτησε το σερί του Τοξότη!

Πρώτη απώλεια μετά από οκτώ συνεχόμενες νίκες για τον Τοξότη Λάρισας, που αναδείχθηκε ισόπαλος 1 – 1 με τον Βουκεφάλα στο γήπεδο “Γ. Μητσιμπόνας”. Η ομάδα του Χρήστου Γκάτα θα πρέπει να είναι ευχαριστημένη με τον βαθμό της ισοπαλίας, καθώς ισοφάρισε στα τελευταία λεπτά, ενώ ο Βουκεφάλας ήταν ελαφρώς καλύτερος.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νωθρά και η πρώτη αξιόλογη φάση ήρθε στο 27′. Ο Βουκεφάλας απείλησε πρώτος, με την εκτέλεση φάουλ του Ακριβόπουλου από πολύ πλάγια να περνά λίγο άουτ. Ο Τοξότης απάντησε στις ευκαιρίες στο 33′. Ο Μπαλογιάννης εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Το δεύτερο μέρος ήταν σαφώς καλύτερο από το πρώτο και στο 52′ ο Χαρούλης προειδοποίησε τον Τοξότη με τον Χαρούλη. Ο μέσος του Τοξότη έπιασε ένα πολύ καλό σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Μπρούτσος με εξαιρετική επέμβαση έστειλε την μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια κόρνερ.

Στο 55′ όμως, σε μία γρήγορη αντεπίθεση οι παίκτες του Βουκεφάλα έπιασαν στον ύπνο τους αμυντικούς του Τοξότη. Ο Χαρούλης βρήκε με κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας τον Νόκα, ο οποίος με ιδανικό πλασέ νίκησε τον Μπρούτσο για το 1 – 0.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη καθώς, για 28′ λεπτά οι δυο ομάδες περιορίστηκαν σε παιχνίδι κέντρου. Στο 83′ όμως ο Τοξότης, στην μοναδική καλή φάση που δημιούργησε στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης. Ο Τάκε με ένα εξαιρετικό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, του ανήμπορου να αντιδράσει Παπαζήση.

Στο 90′ + 3 ο Βουκεφάλας έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κλέψει την νίκη, όμως ο Ευσταθιάδης από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα πάνω στον Μπρούτσο.

Καλή εμφάνιση από την ομάδα του Βουκεφάλα, που παραμένει αήττητη από τότε που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία ο Κυριάκος Κυζιρίδης.