Ο Βούκιας χώρισε το γειτονικό ντέρμπι!

Χάρη στο μοναδικό τέρμα του Σπύρου Βούκια στην αναμέτρηση στο Τύρναβο, ο Αμπελωνιακός έφυγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης από το γειτονικό ντέρμπι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της «μεγάλης» τοπικής κατηγορίας.

Έτοιμος για τις κρίσιμες αναμετρήσεις ο Σπύρος Βούκιας, όπου «καθάρισε» και γι΄αυτό το παιχνίδι ο παίκτης του Αμπελωνιακού με τους «πράσινους» να φθάνουν τους είκοσι βαθμούς και να συνεχίζουν σταθερά στη τέταρτη θέση του πίνακα της βαθμολογίας.

Από την άλλη, η ομάδα του Τυρνάβου δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα παρά τις ευκαιρίες που είχε με τον Στέλιο Πατσιωτό και συνεχίζει στη τελευταία θέση του πίνακα της βαθμολογίας με δέκα βαθμούς, εκεί όπου συγκατοικεί με την Αμυγδαλέα, τη Λάρισα 2012 και τον Δαμασιακό.

Λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Αμπελωνιακός μπήκε μπροστά στο σκορ με τον Σπύρο Βούκια, καθώς ο μεσοεπιθετικός των «πρασίνων» βρήκε δίχτυα με ωραίο τελείωμα μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Αποστόλη Λιάκο και το 0 – 1 ήταν το σκορ ημιχρόνο.

Δύο λεπτά μετά την επίτευξη του γκολ για τον Αμπελωνιακό, ο Νικολακούλης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και συνάμα τη κόκκινη κάρτα από τον ρέφερι της συνάντησης για επικίνδυνο μαρκάρισμα σε αντίπαλο ποδοσφαιριστή.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα και στο 56ο λεπτό, ο Τύρναβος έμεινε με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Στέλιος Πατσιωτός δέχθηκε τη κόκκινη κάρτα από τον κ. Φακή για εξύβριση σε αντίπαλο ποδοσφαιριστή και οδηγήθηκε στα αποδυτήρια.

Μάλιστα, στο 90ο λεπτό ο Κλέο Χότζα που είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή για τον Αμπελωνιακό, δέχθηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα από τον κ. Φακή για εξύβριση σε ποδοσφαιριστή του Τυρνάβου, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη και να τελειώνουν το ματς με εννέα ποδοσφαιριστές.β

Τύρναβος 2005 (Νίκος Παπανικολάου – Νίκος Σακελλαρίου): Χαλκιάς, Νταναβάρας, Καρράς, Κουτσοκέρας, Δασκαλόπουλος, Γανός (55′ Λώζος), Μπάκος Κ., Μπάκος Ι., Ντονούδης (70′ Κατσαρός), Κοκόμπελης (75′ Τατσελάρι), Πατσιωτός.

Αμπελωνιακός (Κώστας Μαντζιώκας): Χατζήνας, Φουδούλης, Γούτος, Αλεξόπουλος, Δαλακώνης, Μεσημέρης, Λιάκος (88′ Χότζα Κλ.), Νικολακούλης, Βούκιας (80′ Τεκέδης), Χατζούλης, Βαλατσός (70′ Καρυπίδης).