Ο Γκαραβέλης «μίλησε» στο τέλος

Έπειτα από το «διπλό» στη Γαλήνη και απέναντι στον Πύρρο, η Πελασγιώτιδα πήρε ακόμη τρεις βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα με ακόμη ένα «διπλό», μιας και κέρδισε εκτός έδρας τον Σ.Σ. Ραψάνης με 2 – 1.

Ο Κώστας Μπακατσής αντιμετώπισε τη πρώην του ομάδα και κατάφερε να φύγει από τη Ραψάνη με τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, με τη Πελασγιώτιδα να σημειώνει τη τρίτη διαδοχική νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Β΄τοπικής κατηγορίας.

Με το «καλημέρα» η Πελασγιώτιδα «άνοιξε» το σκορ. Ο Λαζαρίδης με διαγώνια βαθιά πάσα βρήκε τον Παπαχαραλάμπους και ο Κύπριος αμυντικός με διαγώνιο σουτ κέρδισε τον Κοτσιανούλη για το 0 – 1.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο κ. Τσιτσιρίκας έβγαλε τη κόκκινη κάρτα σε τρεις ποδοσφαιριστές. Συγκεκριμένα, ο Γελαλής αντίκρισε τη κόκκινη κάρτα για τους φιλοξενούμενους για σκληρό μαρκάρισμα, ενώ ο Τζέφρι Σινάν πήρε τη κόκκινη κάρτα για έντονες διαμαρτυρίες. Μάλιστα, τη κόκκινη κάρτα από τον ρέφερι του αγώνα είδε και ο Δημήτρης Γκαραγκούνης κι ενώ βρισκόταν στο πάγκο του Σ.Σ. Ραψάνης.

Στην επανάληψη τώρα και στο 65ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έφθασαν στην ισοφάριση του σκορ και το 1 – 1 με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αντώνη Κατσαμάκα, πέναλτι το οποίο και κέρδισε ο Μπίμπα.

Κι ενώ οι δύο ομάδες οδηγούνταν προς την ισοπαλία με το 1 – 1, ο Θέμης Γκαραβέλης είχε διαφορετική άποψη, καθώς με δικό του τέρμα στο 87ο λεπτό ύστερα από ωραίο συνδυασμό των Ζυγογιάννη και Δαμασιώτη έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Κοτσιανούλη και έκανε το 1 – 2 με αυτό να είναι και το τελικό σκορ.

Σ.Σ. Ραψάνης (Βασίλης Καψούρης): Κοτσιανούλης, Ιωάννου (60′ Κυριάκος), Λιάμης, Δικόπουλος, Σινάν Ερμ. (75′ Νταμπαλέτσιος), Κούμε, Γκαραγκούνης Γ., Σινάν Κ., Μπίμπα, Σινάν Τζ., Κατσαμάκας.

Πελασγιώτις Λάρισας (Κώστας Μπακατσής): Τζήμας, Τέλλιος, Γκαραβέλας, Αγγελακόπουλος, Κατράνας, Παπαχαραλάμπους (85′ Πατσώνης), Γελαλής, Λαζαρίδης, Δαμασιώτης, Τσιαμούρας (65′ Γκαραβέλης Θ.), Ζυγογιάννης.

Τσιτσιρίκας, Κοντοβασίλης Ν., Κοντογιώργος Θ.