Ο Γκουτσιούδης τους σταμάτησε στο 90′!

Εκεί όπου όλα έδειχναν πως τα Βούναινα θα κέρδιζαν το ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής με 2 – 1, ήρθε ο Βασίλης Γκουτσιούδης από το πάγκο και στο 90′  έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στο Αβέρωφ, με το 2 – 2 να αποτελεί και το τελικό σκορ στην αναμέτρηση!

Ένα σημαντικό παιχνίδι ενόψει και της συνέχειας του πρωταθλήματος διεξήχθη στο γήπεδο των Βουναίνων εκεί όπου η ομώνυμη ομάδα υποδέχθηκε το Αβέρωφ στο πλαίσιο της 12ης στροφής του πρωταθλήματος.

Οι «βυσσινί» του Βασίλη Ταχτιντή λοιπόν με τον βαθμό της ισοπαλίας έφθασε τους είκοσι έξι βαθμούς και βρίσκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ το Αβέρωφ του Δημήτρη Κουκουλιάφκα ακολουθεί στη τρίτη θέση με είκοσι πέντε βαθμούς, μετά και το τελικό 2 – 2 στο ντέρμπι αυτής της αγωνιστικής.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και ο Ηλίας Χριστοδούλου με εύστοχη εκτέλεση από την «άσπρη» βούλα κέρδισε τον αντίπαλο πορτιέρο και έκανε το 1 – 0 στο ματς.

Στην επανάληψη τώρα και στο 78ο λεπτό ο Αλέξης Τζατζάκης βρήκε δίχτυα από κοντά μετά από κάθετη πάσα του Νίκου Βράκα και πέτυχε σκορ ασφαλείας για τους γηπεδούχους, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν αρχικά σε 2 – 1 στο 86ο λεπτό με τον Θωμά Κουσιά μετά από ωραία ενέργεια και πάσα του Παναγιώτη Μπαρούτα.

Κι ενώ βαδίζαμε στα τελευταία λεπτά του αγώνα στο γήπεδο των Βουναίνων, ο Βασίλης Γκουτσιούδης ήρθε και έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στο Αβέρωφ με τέρμα που σημείωσε στο 90′ με πλασέ μετά από σέντρα του Παναγιώτη Μπαρούτα και το 2 – 2 ήταν το τελικό σκορ, με τους φιλοξενούμενους να ολοκληρώνουν και το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές έπειτα από αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μάριου Μούτσα.

Α.Ε. Βουναίνων (Βασίλης Ταχτιντής): Χαβίλας, Κυπαρίσσης, Κατσιώτης, Ξαφάρας, Σουπεκιώτης, Μούμος, Χριστοδούλου (60′ Ψαρρής (90′ λ.τ. Μερτζανίδης)), Ρουμελιώτης, Τζατζάκης, Βράκας, Βλησαρούλης.

ΠΑΟΛ Αβέρωφ (Δημήτρης Κουκουλιάφκας): Κατοτικίδης, Πατρίκης, Κοτρώτσιος Αθ. (65′ Στεργίου), Κοτρώτσιος Χρ., Μούτσα, Λιλολάρι, Κουσιάς, Κουκουράβας (75′ Γκουτσιούδης), Μπαρούτας, Ελευθέρογλου, Γραμμένος.