Ο ΓΣΛ το Θεσσαλικό ντέρμπι

Μεγάλος νικητής του θεσσαλικού ντέρμπι της Νεάπολης αναδείχθηκε σήμερα ο Γυμναστικός Λάρισας ο οποίος επιβλήθηκε στην έδρα του, των Τρικάλων BC, με 77 – 70, εν μέσω θερμών χειροκροτημάτων των φιλάθλων του.

Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου είχαν το πάνω χέρι σε όλη την διάρκεια του αγώνα φτάνοντας την υπέρ τους διαφορά και στους 18 πόντους στην τρίτη περίοδο (61 – 43). Ένα μικρό μπλακ άουτ στην τελευταία περίοδο έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε απόσταση τριπόντου (73 – 70), ενάμιση λεπτό πριν το τέλος του αγώνα, αλλά εκεί μίλησε η ψυχραιμία, το καθαρό μυαλό και η μεγάλη δίψα για νίκη, με αποτέλεσμα οι Λαρισαίοι να διατηρήσουν το προβάδισμα και μάλιστα να το αυξήσουν κιόλας στα επόμενα δευτερόλεπτα, στερώντας από τον αντίπαλό τους κάθε ελπίδα να ανατρέψει την σε βάρος του κατάσταση.

Έτσι ήρθε φυσιολογικά η νίκη με 77 – 70 για τον Γυμναστικό Λάρισας που μετράει ήδη τρεις νίκες στις πέντε πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος.