Ο «δήμιος» των νεοφώτιστων…

Το απόλυτο στη συγκομιδή των βαθμών της διατήρησε η Α.Ε. Κιλελέρ, επικρατώντας εκτός έδρας του νεοφώτιστου Μαυροβουνίου με 1 – 0. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Παναγιώτης Γουρνάρης στο 76ο λεπτό.

Το συγκρότημα του Γιάννη Τσαλάγγα μετά τη νίκη της πρεμιέρας επί του επίσης νεοφώτιστου Ολυμπιακού Αμπελιάς με 2 – 1, κέρδισε και στο Μαυροβουνί την ομώνυμη ομάδα με 1 – 0, φτάνοντας τους έξι βαθμούς καταλαμβάνοντας τη κορυφή της Α΄ ΕΠΣΛ μαζί με το Αβέρωφ.

Στον αντίποδα, οι «πετεινοί» έμειναν στο μηδέν για δεύτερο παιχνίδι, καθώς ούτε στη πρεμιέρα στην Αγιά με τον Δωτιέα είχαν καταφέρει να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά ούτε και σήμερα. Η διαφορά ήταν πως στην Αγιά είχαν κρατήσει την εστία τους ανέπαφη, ενώ στο σημερινό παιχνίδι, είδαν τον Γουρνάρη να τους την παραβιάζει στο 76ο λεπτό.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν την εδαφική υπεροχή και τις περισσότερες ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Παναγιωτόπουλου. Τόσο όμως ο Βασίλης Σπανός όσο και ο Αποστόλης Βούκουτος όσο φορές βρέθηκαν σε θέση βολής δεν σημάδεψαν σωστά.

Πρώτοι χρονικά τη μεγάλη φάση την είχαν οι φιλοξενούμενοι. Στο 39′ ο Κώστας Χατζής αναπτύχθηκε από τα αριστερά και φτάνοντας στη τελική γραμμή του άουτ έκανε μια σέντρα παράλληλη στην εστία με τη μπάλα να φτάνει στο δεύτερο δοκάρι στον Χρήστο Λένα που με ένα γυριστό – «σκαστό» σουτ είδε τον Μαγαζιώτη να αποκρούει στη γωνιά του, με τη μπάλα στη συνέχεια να βρίσκει στο δοκάρι και ξανά στη πλάτη του Δημήτρη Μαγαζιώτη, πριν περάσει κόρνερ.

Οι «πετεινοί» είχαν την απάντηση τους στο πρώτο κιόλας ημίχρονο. Στο 45’+2′ ο Αποστόλης Ακριβόπουλος εκτέλεσε ένα φάουλ από τη γωνία της μεγάλης περιοχής και δεξιά, με τη μπάλα να περνά πάνω από το τοίχος των παικτών του Κιλελέρ, πριν βρει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Παναγιωτόπουλου και περάσει άουτ. Μάλιστα με τη φάση αυτή ολοκληρώθηκε και το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν στο 76′ να φτάσουν στο γκολ της νίκης μετά από ένα σουτ του Παναγιώτη Γουρνάρη από τα 30 και πλέον μέτρα, με τη μπάλα πρώτα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι του Μαγαζιώτη και εν συνεχεία να καταλήγει στα δίχτυα.

Στον εναπομείναντα χρόνο οι παίκτες του Γιάννη Σιάρκου προσπάθησαν να φτάσουν έστω στο γκολ της ισοπαλίας, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Τόσο ο Αρσένης Μπάγκας όσο και Αποστόλης Βούκουτος δεν κατάφεραν να κερδίσουν τον Παναγιωτόπουλο, ο οποίος και κράτησε το μηδέν στην εστία και χάρισε στην ομάδα του, ένα ακόμη τρίποντο, φέρνοντάς την στην πρώτη θέση της «μεγάλης» κατηγορίας του Νομού, έχοντας το απόλυτο των βαθμών.

Α.Ο. Μαυροβουνίου (Γιάννης Σιάρκος): Μαγαζιώτης, Μπάγκας Δ. (62′ Προβίδας), Σάπιος, Μπάγκας Κ., Μαντζαφούλης, Μούμος, Γαρουφαλιάς, Μπατζέλας, Σπανός (79′ Μπάγκας Αρσ.), Ακριβόπουλος (68′ Κολιοφούτης), Βούκουτος.

Α.Ε. Κιλελέρ (Γιάννης Τσαλάγγας): Παναγιωτόπουλος, Ζιόμπουρας Απ., Πατρίκης, Χατζής Γ., Τζαβέλλας (55′ λ.τ. Ζιόμπουρας Αθ.), Γουρνάρης, Κολοβός, Φορτομάρης, Κουτσιαρής (67′ Κασσιός), Χατζής Κ. (87′ Βέης), Λένας (90’+1′ Ντελόπουλος).