Ο Δωτιέας το ντέρμπι της αγωνιστικής

Το ντέρμπι της αγωνιστικής στην Α΄ ΕΠΣ Λάρισας «βάφτηκε» κόκκινο, καθώς η ομάδα του Δωτιέα Αγιάς κατάφερε να κερδίσει τον Οικονόμο Τσαριτσάνης με 2 – 1, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Με τη νίκη αυτή ο Δωτιέας Αγιάς έφτασε τους τέσσερις πόντους στο πρωτάθλημα, αφήνοντας πίσω του τον Οικονόμο με τρεις.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε πολύ νωρίς στο παιχνίδι ο Γιώργος Τσατσαλίδης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι μόλις στο 6ο λεπτό. Η ισοφάριση από πλευράς «πρασίνων» ήρθε στην επανάληψη. Οι ποδοσφαιριστές του Κώστα Κατσάρα ανέβασαν «στροφές» στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα με δράστη τον Γκαμπέτα.

Τον τελευταίο λόγο όμως στο παιχνίδι είχε στο 76′ ο Αλέκος Ριζούλης, όταν και έκλεψε την μπάλα από τον Λάζαρο Κουμπούρα και πλασάροντας σωστά τον Παναγιώτη Νούσια, διαμόρφωσε και το τελικό 2 – 1, δίνοντας έτσι παράλληλα και μια άκρως σημαντική νίκη στην ομάδα του Γιώργου Λιάπη.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο 83′ οι φιλοξενούμενοι είχαν την φάση για να πάρουν εν τέλει τον βαθμό της ισοπαλίας, αλλά ο Κακαράντζας είδε την προσπάθεια του να καταλήγει στο δοκάρι της εστίας του Κουτσιρίμπα.

Δωτιέας Αγιάς (Γιώργο Λιάπης): Κουτσιρίμπας, Τσακάλι, Γούτος Ν., Ριζούλης (89′ Τσαγγαλάς), Ντακούλας, Ντελής Τσατσαλίδης (78′ Μπέτσιος), Γούτος Β., Τσιρογιάννης (90’+4′ Μουσιάς), Χαλάτσης (90′ Παπαδόπουλος), Υφαντής.

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Κώστας Κατσάρας): Νούσιας, Καραϊσκος, Λεβέντης (85′ Σακοράφας Χρ.), Κολιός, Κουμπούρας, Σακοράφας Β. (46′ Μιφτάρι), Γκαμπέτας, Πούτας (23′ λ.τ. Σαπάκος), Χάμος, Δραχαλίβας (77′ Κακαράντζας), Τόλιος.