Ο επόμενος… παρακαλώ!

Την τέταρτή του σερί νίκη στο πρωτάθλημα της Football League, πανηγύρισε ο Απόλλωνας Λάρισας, κλείνοντας έτσι τον πρώτο γύρο των αγωνιστικών υποχρεώσεων του, με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Νέο «θύμα» στις ορέξεις των ποδοσφαιριστών του Νίκου Θεοδοσιάδη αυτή τη φορά ήταν η ομάδα του ΑΟΧ Κισσαμικού, που γνώρισε την ήττα με 2 – 0.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Απόλλωνα έφτασε τους 25 βαθμούς στον βαθμολογικά πίνακα της Β΄ Εθνικής και εάν συνυπολογίσει κανείς και τους τρεις βαθμούς που θα κερδίσει… δικαστικά από τη πρεμιέρα με τον Αχαρναϊκό, ο Απόλλωνας βρίσκεται με 28 πόντους στη 4η (!) θέση της Football League, δίνοντας την καλύτερη απάντηση σε όλους τους επικριτές του, εντός των τεσσάρων αγωνιστικών γραμμών.

Κόντρα στον ΑΟΧ Κισσαμικό η ομάδα της Φιλιππούπολης κατάφερε να πάρει «αέρα» δύο τερμάτων από το πρώτο κιόλας μέρος. Τον δρόμο προς τη νίκη άνοιξε στο 11′ ο Βαγγέλης Ανδρέου, ο οποίος επωφελήθηκε του λάθος του Λαζαρίδη, να του φύγει η μπάλα μέσα από τα χέρια σε μια στατική φάση. Ενώ, δύο τα τέρματα του Απόλλωνα έκανε στο 40′ με μια «φωτοβολίδα» από το… σπίτι του, ο Δημήτρης Μαυριάς!

Ο Απόλλωνας Λάρισας πήρε το προβάδισμα στο σκορ με το καλημέρα, μετουσιώνοντας την εδαφική του υπεροχή στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης σε τέρμα στο 11ο λεπτό από μία στατική φάση. Ο Σωτήρης Τσιλούλης κέρδισε ένα φάουλ στη δεξιά γωνία της μεγάλης περιοχής του Κισσαμικού, με τον Δημήτρη Μαυρία να εκτελεί το φάουλ, τον Λαζαρίδη να κάνει λανθασμένη εκτίμηση της μπάλας, η οποία του έφυγε από τα χέρια, πηγαίνοντας προς τα πίσω στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου με καρφωτή κεφαλιά ο προωθημένος κεντρικός αμυντικός του Απόλλωνα, Βαγγέλης Ανδρέου, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Κρητικής ομάδας για το 1 – 0.

Ενώ ο Απόλλωνας έφτασε κοντά στο δεύτερο τέρμα με τον Δημήτρη Μαυρία στο 33′. Ο Θανάσης Κακάμης έβγαλε μια εξαιρετική σέντρα από δεξιά στο πρώτο δοκάρι, εκεί όπου «πετάχτηκε» ο Δημήτρης Μαυριάς και με ένα βον-πλανέ στη κίνηση έστειλε τη μπάλα προς την απέναντι γωνία του Λαζαρίδη, ο οποίος απομάκρυνσε σωτήρια με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

Και αφού προειδοποίησε ο Δημήτρης Μαυριάς, τελικά δεν άργησε να φτάσει και στο γκολ και το 2 – 0 του Απόλλωνα στο 40′. Ο Κανούλας κατέβασε τη μπάλα με το στήθος 7-8 μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή του ΑΟΧ Κισσαμικού, στρώνοντας δίπλα του στον Δημήτρη Μαυριά, που αφού έκανε και ένα κοντρόλ, εν συνεχεία σούταρε δυνατά στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» της εστίας του Λαζαρίδη, που έπεσε, χωρίς όμως καμία τύχη. Γκολ για όσκαρ. Όχι για υποψηφιότητα. Κατευθείαν ανάθεση!

Στην επανάληψη και στο 52′ ο Απόλλωνας είχε σημαντική ευκαιρία να «τριπλασιάσει» τα τέρματά του στην αναμέτρηση. Ο Δημήτρης Μαυριάς έπαιξε το ένα – δύο με τον Σωτήρη Τσιλούλη, με τον τελευταίο να του περνά τη μπάλα με «σκάψιμο» πάνω από την άμυνα του ΑΟΧ Κισσαμικού, με τον Δημήτρη Μαυριά από το ύψος της γραμμής της μικρής περιοχής με ένα δυνατό γυριστό σουτ στη κίνηση, να αστοχεί.

Στο 64′ ο Απόλλωνας σκόραρε για τρίτη φορά στο παιχνίδι, όμως σύμφωνα υπόδειξη του δευτέρου βοηθού από την ΕΠΣ Φλώρινας, κ. Δημόπουλου, ο Παπαζαχαρίας που έκανε την ασσίστ ήταν σε θέση οφσάιντ. Συγκεκριμένα ο Δημήτρης Μαυριάς εκτέλεσε μία στατική φάση φέρνοντας τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι, με τον Βαγγέλη Ανδρέου να πιάνει την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα προς την εστία, στον Γρηγόρη Παπαζαχαρία, ο οποίος την «έσπασε» στο απέναντι δοκάρι στον Πλάτωνα Καρακατσάνη που με ένα γυριστό σουτ σκόραρε από κοντά. Η χαρά του όμως δεν κράτησε για πολύ, καθώς νωρίτερα ο βοηθός είχε υποδείξει σε θέση οφσάιντ τον Γρηγόρη Παπαζαχαρία.

Πολύ κοντά στο τέρμα έφτασαν όμως μέσα σε δύο λεπτά και οι Σωτήρης Τσιλούλης και Άκης Σουλίδης. Αρχικά στο 75′ ο Αγρόδημος από τα δεξιά έφερε με μια… «γλυκιά» σέντρα στη μπάλα στο ύψος του πέναλτι της περιοχής του Κισσαμικού, με τον Σωτήρη Τσιλούλη να πιάνει τη γυριστή κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα εκατοστά πάνω από την δεξιά συμβολή των δοκών του Λαζαρίδη.

Ενώ, δύο λεπτά αργότερα και στο 77′ ο Δημήτρης Μαυριάς αναπτύχθηκε από το δεξί άκρο της επίθεσης του Απόλλωνα, περνώντας τον προσωπικό του αντίπαλο και μπαίνοντας στη περιοχή γύρισε το πέναλτι, εκεί όπου  ο Άκης Σουλίδης με πλασέ στη κίνηση, έστειλε τη μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του ΑΟΧ Κισσαμικού.

Σκόρερ χρείστηκε και ο Κώστας Χατζής που μετά από πάσα του Δημήτρη Μαυριά, κέρδισε τον Λαζαρίδη, στο 87′, με τον δεύτερο βοηθό, κ. Δημόπουλο να το ακυρώνει ως οφσάιντ και αυτό και το 2 – 0 να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Απόλλων Λάρισας (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Κουρτεσιώτης (90’+1′ Δημολιός), Παπαζαχαρίας, Ανδρέου Β., Αγρόδημος, Χατζής, Μαυριάς, Τσιλούλης, Κανούλας, Καρακατσάνης (68′ Σουλίδης), Κακάμης (74′ λ.τ. Ιβανίδης).

ΑΟΧ Κισσαμικός (Γιώργος Πετράκης): Λαζαρίδης, Ζιούλης, Φουάσης, Παντελάκης, Σάλιακας, Σελινιωτάκης, Γκίνι (77′ Τασιούλης), Αποστολίδης, Ξύδας, Χαλκιαδάκης, Λέο (61′ Νικολτσής).

Βρέσκας (Ημαθίας), Κελεσίδης (Ημαθίας), Δημόπουλος (Φλώρινας).