Ο Ζαχαράκης του έδωσε τη νίκη «γοήτρου»

Με δύο γκολ λίγο πριν από την ανάπαυλα του ημιχρόνου και λίγο μετά αυτής, ο Τοξότης Λάρισας επιβλήθηκε της Χαραυγής με 2 – 1 σε ένα μαθηματικά αδιάφορο παιχνίδι. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Ζαχαράκης με τα δύο του τέρματα.

Με τους 27 βαθμούς που μάζεψε η ομάδα του Τοξότη στον 1ο Όμιλο της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας, έφτασε την 9η θέση του σχετικού βαθμολογικού πίνακα (όσους και ο Άρης Διλόφου), ενώ στον αντίποδα η ομάδα του Δημήτρη Παππά δεν κατάφερε να αποφύγει τη προτελευταία θέση του Ομίλου, όπου και οδηγεί στα μπαράζ παραμονής.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 40′ ο Ζαχαράκης για να δώσει το προβάδισμα στο Τοξότη από το πρώτο κιόλας μέρος. Στην επανάληψη και με την έναρξη αυτής (48′) ο ίδιος ποδοσφαιριστής από θέση τετ – α – τετ πλάγια αριστερά, πλάσαρε διαγώνια και σωστά τον Τζιαφέτα για το 2 – 0.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο 73′ με σουτ του Γκουτζαμπασούλη που κατέληξε στο «Γ» της εστίας του Λωρίδα.

Αξίζει να σημειωθεί πως λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου οι Τάκε (Τοξότης) και Σκαφιδάς (Χαραυγή) παραλίγο να «πιαστούν» στα χέρια. Με την συμβολή όμως των ψυχραιμοτέρων το σκηνικό… έληξε χωρίς να αποβάλλεται κάποιος, παρά τον έντονο διάλογο που είχαν μεταξύ τους οι δύο ποδοσφαιριστές.

Τοξότης Λάρισας (Χρήστος Γκάτας): Λωρίδας, Κίτσιος, Μπουρουτζήκας (70′ Νάτσιος), Πλατσάς, Τάκε, Σαπουνάς (60′ Γκουσγκούνης), Τσέλα (85′ Τσάλαβος), Τσότσος, Ζαχαράκης, Νταναβάρας, Κάνο.

Χαραυγή (Δημήτρης Παππάς): Τζιαφέτας, Βαρσάμης, Γκουτζαμπασούλης, Παππάς, Χατζηκαμαγιάννης, Μαλάκης, Πετράκης, Πούλιος, Σκοτεινιώτης, Σκαφιδάς, Καρατζής.