Ο Ζιώγας (χ)άρισε τον βαθμό στο φινάλε…

Χάρις στο τέρμα του 16χρονου Νίκου Ζιώγα στο 85ο λεπτό, ο Σμόλικας Φαλάνης κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο κόντρα στην αξιόμαχη ομάδα του Κισσάβου Συκουρίου που προηγούταν από τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου χάρις σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Δημήτρη Πλιάγκα.

Με την ισοπαλία αυτή, η ομάδα του Κισσάβου Συκουρίου ναι έφτασε τους 33 βαθμούς, έχασε όμως την 4η προνομιούχο θέση που οδηγεί στα πλέι-οφ της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας. Μία θέση που πέρασε πλέον στη… κατοχή της Δόξας Αργυροπουλίου. Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι του Σμόλικα Φαλάνης έφτασαν τους 38 βαθμούς, μένοντας στη τρίτη θέση της κατηγορίας, χάνοντας όμως την ευκαιρία να πλησιάσουν κι΄ άλλο προς τις θέσεις… ένα και δύο του βαθμολογικού πίνακα.

Σε έναν βαρύ, λόγω της συνεχόμενης βροχόπτωσης, αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της Φαλάνης, στο 25ο λεπτό ο Γκαμπέτας ανατράπηκε εντός ορίων μεγάλης περιοχής των γηπεδούχων, με τον κ. Μπουρουζίκα να δείχνει την λευκή «βούλα» του πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να μετουσιώσει σε τέρμα, εύστοχα, ο Δημήτρης Πλιάγκας, που έβαλε σε θέησ οδηγού την ομάδα του Φερραίου Γιαννακού πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Και μάλιστα θα έφευγαν με το τρίποντο οι Συκουριώτες, εάν στο 65ο λεπτό ο Χρήστος Χατζηλιάδης δεν περνούσε στο παιχνίδι ως αλλαγή τον 16χρονο Νίκο Ζιώγα, που στο 85ο λεπτό με δικό του τέρμα, με σουτ μέσα από τη περιοχή μετά από όμορφη ατομική του προσπάθεια, δεν ισοφάριζε το παιχνίδι στο τελικό του, 1 – 1.

Σμόλικας Φαλάνης (Χρήστος Χατζηλιάδης): Καραναστάσης, Κολοβός, Σκούπρας, Τσιρογιάννης (60′ Ταστεμερίδης), Δολιάνης, Μπαλαμώτης, Τανάγιας (65′ Ζιώγας), Λιούσκας, Βενέτης, Τάχας, Κακαβίτσης.

Κίσσαβος Συκουρίου (Φερραίος Γιαννακός): Φαρμάκας, Τσιανάκας, Κουτσοκέρας, Αγγέλης, Γκανάτσιος, Παυλόπουλος, Μάντζιαρης (75′ λ.τ. Κορδέλας), Πλιάγκας (85′ Τζιούρας), Καρβούνης (70′ Αργύρης), Γκαμπέτας (88′ Τζαβάρας), Πετράκης.