Ο Ηρακλής Λάρισας νικητής στο λαρισινό ντέρμπι της Γ’ εθνικής!

Ο Ηρακλής Λάρισας ήταν ο μεγάλος νικητής στο λαρισινό ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής για τον 3ο όμιλο της Γ΄εθνικής, καθώς επικράτησε του Οικονόμου Τσαριτσάνης με σκορ, 2 – 0!

Η ομάδα των Χρήστου Χατζηλιάδη – Θάνου Τριανταφυλλόπουλου μπήκε με το «δεξί» στο νέο έτος, καθώς με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης κι έφθασε τους είκοσι έξι βαθμούς και παράλληλα επέστρεψε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Από την άλλη, το σύνολο των Γιάννη Τσακμακίδη – Μανώλη Μπατσαρά αν και προσπάθησε για το θετικό αποτέλεσμα, δεν τα κατάφερε κι έτσι έμεινε στους δέκα επτά βαθμούς και την όγδοη θέση μετά το πέρας αυτής της αγωνιστικής.

Στο 36ο λεπτό ο Ηρακλής Λάρισας «άνοιξε» το σκορ με τον συνήθη «ύποπτο», Γιώργο Κακαβίτση και με όμορφη κεφαλιά «ψαράκι» ύστερα από ενέργεια και σέντρα του Γιάννη Χρηστίδη.

Νωρίτερα και μετά το γκολ των γηπεδούχων υπήρξαν χαμένες ευκαιρίες από τους παίκτες των δύο ομάδων, με το 1 – 0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Προς το φινάλε της αναμέτρησης στο γήπεδο της Φιλιππούπολης, ο Ηρακλής Γκιουρσάνης με σουτ από πλεονεκτική θέση για γκολ και το 2 – 0 που ήταν γεγονός, αποτέλεσε και το τελικό σκορ στο λαρισινό ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής!

Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης – Θάνος Τριανταφυλλόπουλος): Παπαγιάννης, Ναρίνογλου, Γιαννακόπουλος, Ψωμολιάς, Τσακάλι, Νεμπεγλέρας, Χρηστίδης (61′ Γκιουρσάνης), Μανιώτης, Κακαβίτσης (90’+3′ Μουξιός), Ζαφειρίου (90’+4′ Τάρτας), Νάστας (72′ Κρίτσας).

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Γιάννης Τσακμακίδης – Μανώλης Μπατσαράς): Νούσιας, Δραγατσίκης, Γαλάνης, Καρλιάμπας, Ντούφας, Μπάμης (90’+4′ Αργύρης), Γκαμπέτας, Καραλούλης (88′ Μάρκο), Μουλτσιάς, Μπαλογιάννης, Τόλιος (90’+3′ Δραχαλίβας).

Λεωνίδας Στ., Λεωνίδας Κ., Παπαγεωργόπουλος (ΕΠΣ Τρικάλων).