Ο Ηρακλής το ντέρμπι, ο Ηρακλής και τη κορυφή!

Ο Ηρακλής Πλατανουλίων ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της 7ης Αγωνιστικής του 1ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας, κερδίζοντας στο ντέρμπι κορυφής την Αναγέννηση Ευαγγελισμού με 3 – 0!

Το συγκρότημα του Γιάννη Νινίκα έκανε 16 τους βαθμούς του, αφήνοντας στην 3η πλέον θέση την Αναγέννηση Ευαγγελισμού του Χάρη Νούσια και στους 13 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 20ο λεπτό και φρόντισε να το κρατήσει έως και το φινάλε της αναμέτρησης. Ο Τσοπάνογλου κέρδισε το πέναλτι, με τον ίδιο ποδοσφαιριστή να το εκτελεί εύστοχα, κάνοντας το 1 – 0.

Στα «καπάκια» ο Τσοπάνογλου είχε και δοκάρι για το δεύτερό του προσωπικό τέρμα.

Το δεύτερο γκολ για τον Ηρακλή Πλατανουλίων δεν άργησε να έρθει. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Κερίμι με σουτ μέσα από τη περιοχή έκανε το 2 – 0, για να έρθει στο 36′ ο Σιούλας στην επαναφορά να κάνει το 3 – 0, που εν τέλει ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη πίεσαν για να πάρουν κάτι παραπάνω από το παιχνίδι, χωρίς όμως επιτυχία, παρά μόνο το δοκάρι στο 54′ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ράτζα.

Το δοκάρι αυτό δεν ήταν και το μοναδικό για τους φιλοξενούμενους. Στο 82′ δοκάρι είχε και ο Φάκας με κεφαλιά έπειτα από πλάγιο άουτ του Λαυρέντη Λιούρα.

Το παράδοξο της αναμέτρησης είναι πως ο Ηρακλής Πλατανουλίων αγωνίστηκε με πράσινη εμφάνιση (τα παραδοσιακά του χρώματα είναι τα μπλε), ενώ η Αναγέννηση Ευαγγελισμού αγωνίστηκε με μπλε εμφάνιση (ενώ τα παραδοσιακά της χρώματα είναι τα πράσινα).

Ηρακλής Πλατανουλίων (Γιάννης Νινίκας): Καρκατζιάς, Μαυρίδης (78′ Δεσπόπουλος), Παπαλέξης, Κατσής, Δαούτης, Τσάτσος, Τσοπάνογλου (55′ Ζαμπόγιας), Χίντα, Κερίμι, Σπανός (72′ Μπράτσα), Σιούλας.

Αναγέννηση Ευαγγελισμού (Χάρης Νούσιας): Κατής, Κότυλης (85′ Παπαδήμος), Ράτζας, Βαλατσός, Γραμμένος, Μπουζούκης (75′ Φάκας), Πρακατές (46′ Ζέκα), Τσουβελακίδης (60′ Λιούρας Σπ.), Λιούρας Λ., Καρέλας, Τζούργκανος.