Ο Ιπποκράτης νικητής στο λαρισινό ντέρμπι

Ο Ιπποκράτης Λάρισας αναδείχθηκε ο μεγάλος νικητής του Λαρισινού ντέρμπι στο «Γ. Μητσιμπόνας Β΄», κερδίζοντας με 2 – 0 την ομάδα της Ανθούποης, πετυχαίνοντας ένα τέρμα σε κάθε μέρος, στο πλαίσιο της 21ης Αγωνιστικής του 1ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας.

Αναμέτρηση δίχως βαθμολογικό ενδιαφέρον για τους δύο συλλόγους που έχουν καταφέρει τη φετινή σεζόν οι μεν γηπεδούχοι αν και νεοφώτιστοι να διεκδικήσουν την άνοδό τους στην Α΄1 ΕΠΣΛ, μάχη που χάθηκε από την ήττα στη Νίκαια από τον Παναγροτικό, και οι δε φιλοξενούμενοι να πετύχουν μια άνετη παραμονή στη κατηγορία από τον πρώτο κιόλας γύρο του 1ου Ομίλου.

Σε ένα «τρελό» από άποψης ρυθμού, παιχνίδι, ο Ιπποκράτης άνοιξε το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό με πλασέ του Περικλή Γκόλαντα, τη στιγμή όπου οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες με τους Ότι Φραχόλι, Περικλή Γκόλαντα και Τσίλη για να «σφραγίσουν» τη νίκη τους από το πρώτο μέρος.

Μία νίκη που «κλείδωσε» τελικά στην επανάληψη και στο 71′, χάρις σε σουτ του Τσιρογιάννη από κάθετη πάσα του Ότι Φραχόλι.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μπουν στο παιχνίδι με τους Φιλοκώστα, Σπανό και Δημόπουλο να αστοχούν από πλεονεκτική θέση.

Ιπποκράτης (Θανάσης Κολονιώτης): Ευαγγελόπουλος, Κλιάφας (46′ Μαραμής), Δημόπουλος, Φώλιας (80′ Κουταλιάς), Μονάντερος, Κώτσιας, Τσίλης (75′ Ιωάννου), Μπλάνας, Γκόλαντας (60′ Τσιρογιάννης), Μπούζο, Φραχόλι Ο.

Ανθούπολη (Βαγγέλης Δημόπουλος): Καραφέρης, Τσούτσος, Τσότσικας, Αργυρούλης (70′ Τσαδήμος), Βλησσαρούλης, Παυλίδης (75′ Παυλής), Κυπαρίσσης, Κολαξής (46′ Δημόπουλος), Σκορδίλης (70′ Καρατζούκος), Σπανός, Φιλοκώστας.