Ο Καββαδίας «καθάρισε» τη παρτίδα

Τη δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας και πρώτη στο γήπεδό του, πέτυχε το Ελευθεραί, κερδίζοντας με το φτωχό πλην όμως τίμιο, 1 – 0, τη Νεάπολη Λάρισας. «Δράστης» ο Δημήτρης Καββαδίας που πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Επτά πλέον οι πόντοι των «λιονταριών», όσους και η Νεάπολη που μοιράζονται την πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας, μαζί επίσης με Ολυμπιακό Αμπελιάς και Ακαδημία Τυρνάβου.

Στο 12′ ο Παυλόπουλος από θέση τετ – α – τετ, πλάσαρε με τον Κραβαρίτη να τον κερδίζει, ενώ στο 38′ το γκολ του Ζάρρα με κεφαλιά ακυρώθηκε, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για την απόφαση της ακύρωσης του τέρματος αυτού, στον κ. Βλιώρα.

Δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, το φάουλ του του Γιάννη Μαυρουδή, έδωσε την ευκαιρία στον Δημήτρη Καββαδία με κεφαλιά να πετύχει και το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης.

Στην επάναληψη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν το παιχνίδι, μάταια όμως. Στο 53′ ο Μανώλης Κωσταρέλος από θέση μέσα αριστερά πλασάρε άουτ ενώ στο 60′ από το σημείο του πέναλτι με «φάτσα» στο τέρμα ο ίδιος ποδοσφαιριστής πλάσαρε ψηλά άουτ.

Στο 80′ οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να κάνουν τα τέρματά τους, δύο με τον Μίμη Κουρούκα από θέση τετ – α – τετ να πλασάρει στα σώματα αμυντικών.

Α.Ο. Ελευθερών (Βαγγέλης Κώτσιος): Κραβαρίτης, Αετόπουλος, Μέκρας Γ., Μαυρουδής Αντ. (55′ Ρουμελιώτης), Τσιάμης, Καββαδίας (70′ Μάστορας), Μέκρας Χρ., Κουρούκας, Γκόγκουρας (80′ Γεωργουλόπουλος), Ευστρατίου, Μαυρουδής Γ. (88′ Βαγενάς).

Νεάπολη Λάρισας (Νίκος Βλαχούλης – Λευτέρης Λελέδης): Μόσιαλος, Συγκούνας, Ακρίβος (70′ Μανδραβέλης), Ζάρρας, Μπαλής, Μπουχλαριώτης, Καλόγηρος (68′ Βασιλόπουλος), Παυλόπουλος (46′ Τσότσος), Κωσταρέλος Μ., Καραθάνος (70′ Κωσταρέλος Δ.), Μανώλης.