Ο Κακαβίτσης δήλωσε παρών για τον Σμόλικα!

Μεγάλος νικητής στο τοπικό ντέρμπι ανάμεσα σε Φαλανιακό και Σμόλικα ήταν το συγκρότημα του Χρήστου Χατζηλιάδη, όπου κέρδισε με 2 – 1 στην 9η στροφή της Α΄τοπικής κατηγορίας.

Το μεγάλο ντέρμπι αυτής της αγωνιστικής ήταν στη Φαλάνη, όπου οι δύο τοπικές ομάδες αναμετρήθηκαν με το έπαθλο να μην είναι μονάχα οι τρεις βαθμοί της νίκης αλλά και το γόητρο που παίζει σημαντικό ρόλο σε τέτοια παιχνίδια…

Με τη νίκη αυτή λοιπόν, ο Σμόλικας έφθασε τους δέκα έξι βαθμούς και αναρριχήθηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας, ενώ αντίθετα, ο Φαλανιακός έμεινε στη δέκατη τρίτη θέση και τους επτά πόντους ύστερα και από αυτή την αγωνιστική.

Με το «καλημέρα» ο έμπειρος επιθετικός, Γιώργος Κακαβίτσης έβαλε μπροστά τον Σμόλικα Φαλάνης σε θέση οδηγού στο σκορ, καθώς με ψύχραιμο πλασέ από το ύψος του πέναλτι κέρδισε τον Δημήτρη Βάιο κι έκανε το 0 – 1.

Μάλιστα, στο 27ο λεπτό ο ίδιος παίκτης με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Βασίλη Σκούπρα από τα αριστερά διπλασίασε τόσο τα τέρματα για την ομάδα του αλλά και τα προσωπικά του στο παιχνίδι. Και αυτό διότι από θέση βολής έστειλε ξανά τη μπάλα στα δίχτυα του Φαλανιακού, με το 0 – 2 να γίνεται γεγονός και αυτό να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Φαλανιακός ανέβασε ρυθμό και προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι και το κατάφερε στο 50ο λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Δημήτρη Παπαγεωργίου. Πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Δημήτρης Αλεξανδρής από τον Κώστα Κολοβό.

Στη συνέχεια του αγώνα αμφότεροι οι δύο σύλλογοι είχαν ευκαιρίες να πετύχουν κάποιο άλλο τέρμα, όμως το 1 – 2 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του κ. Τζήλου και ο Σμόλικας πήρε μία πολύ σημαντική νίκη τόσο για τους τρεις βαθμούς και το γόητρο αλλά και για τη ψυχολογία ενόψει και της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Μιχάλης Μαλαμάς): Βάϊος, Μαχαίρας, Παπαγεωργίου (87′ Γκάζι), Κολοβός, Σουλιώτης, Βαρσάμης, Πανταζής Γ., Πάνου (46΄Παπαδόπουλος (70′ λ.τ. Αλατάς), Αλεξανδρής, Πανταζής Ηλ. (46′ Πανταζής Αθ.), Λυγούρας.

Σμόλικας Φαλάνης (Χρήστος Χατζηλιάδης): Καραναστάσης, Δολιάνης, Σκούπρας, Κολοβός, Μάρης, Μπαλαμώτης (90′ Τανάγιας Χρ.), Ταστεμερίδης, Κατσαρός (77′ Ζιώγας), Τάχας (68′ Βενέτης), Κακαβίτσης (90+3′ Τεκέδης), Λιούσκας.