Ο Κακαβίτσης τον οδηγεί στο… πρωτάθλημα

Αγωνιστική με την αγωνιστική ο Σμόλικας Φαλάνης πλησιάζει στη κορυφή και τον πρωτοπόρο Ηρακλή Λάρισας. Θύμα του την 12η Αγωνιστική της Α΄ΕΠΣ Λάρισας, η Δήμητρα Γιάννουλης. Και τα δύο τέρματα των νικητών σημείωσε για μία ακόμη αγωνιστική ο Γιώργος Κακαβίτσης και μάλιστα στην επανάληψη.

Με τη νίκη του αυτή ο Σμόλικας Φαλάνης έφτασε τους 23 πόντους στον βαθμολογικό πίνακα της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας, δύο λιγότερους από τον Ηρακλή Λάρισας που παρέμεινε στη κορυφή παρά την ισοπαλία (1 – 1) με τον ΠΟΕ στο Ελευθεραί.

Το προβάδισμα στο σκορ πήραν οι γηπεδούχοι με τον «συνήθη ύποπτο», Γιώργο Κακαβίτση στο 52′. Ο πρώτος σκόρερ του Σμόλικα Φαλάνης κέρδισε πέναλτι, το οποίο και ανέλαβε νε μετουσιώσει σε τέρμα ο ίδιος. Σε πρώτο χρόνο είδε την εκτέλεση του να πηγαίνει στο δοκάρι της εστίας της Γιάννουλης, αλλά στην επαναφορά και μέσα σε έναν όμιλο ποδοσφαιριστών, κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1 – 0 των γηπεδούχων.

Τη νίκη του Σμόλικα «κλείδωσε» λίγα λεπτά αργότερα (63′) ο ίδιος ποδοσφαιριστής με σουτ από πλεονεκτική θέση και αφού η μπάλα βρήκε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Δήμητρας πριν καταλήξει στα δίχτυα, Και όλα αυτά μετά από ωραίο συνδυασμό των παικτών του Σμόλικα, που έφερε τον Γιώργο Κακαβίτσε σε θέση βολής για το τελικό 2 – 0.

Σμόλικας Φαλάνης (Χρήστος Χατζηλιάδης): Καραναστάσης, Τσιρογιάννης, Σκούπρας, Δολιάνης, Κολοβός, Ταστεμερίδης, Λιούσκας (82′ Τεκέδης), Μπαλαμώτης (83′ Τανάγιας), Βενέτης (65′ Ζιώγας), Κατσαρός (46′ Τάχας), Κακαβίτσης.

Μπουρουζίκας, Καραμπούλας, Δεληγιάννη Αλ.