Ο Κεραυνός το ντέρμπι του… γοήτρου!

Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο πέτυχε ο Κεραυνός Παραποτάμου στη μάχη για την κατάληψη της τέταρτης θέσης του 3ου Ομίλου της Γ΄ΕΠΣ Λάρισας, «κάμπτωντας» την αντίσταση του Αετού Αετολόφου, του οποίου και «έκλεψε» στο φινάλε της σεζόν την 4η θέση, μια θέση καθαρά γοήτρου.

Με τη νίκη αυτή ο Κεραυνός έφτασε στους 38 βαθμούς στο πρωτάθλημα καταλαμβάνοντας εν τέλει την τέταρτη θέση του 3ου Ομίλου της Γ΄ ΕΠΣ Λάρισας, αφήνοντας τον Αετό Αετολόφου στους 37 βαθμούς και την πέμπτη θέση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έδειξαν από τα πρώτα κιόλας, αναγνωριστικά λεπτά της αναμέτρησης, τις δειαθέσεις τους. Στο 20′ ο Χρήστος Μητσογίαννης από θέση έξω από τη μεγάλη περιοχή και δεξιά σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου ο Γιάννης Τζουβάρας με κεφαλία απομάκρυνε πάνω στον Κώστα Πάσχο, ο οποίος με ένα σουτ διαγώνιο από πλάγια δεξιά άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Στην επανάληψη ο Κεραυνός πίεσε για το δεύτερο τέρμα που θα «κλείδωνε» τη νίκη του και άργησε να το πετύχει με αποτέλεσμα σε μία περίτπωση να «καρδιοχτυπήσει». Στο 52′ ο Τάκης Μπιτσαράς έξω από τη μεγάλη περιοχή σήκωσε το κεφάλι και είδε εκτός θέσης τον Ηλία Σαμαρά, σουτάροντας σημαδεύοντας όμως το οριζόντιο δοκάρι. Ενώ στο 55′ ο Αχιλλέας Βαλώζος βγήκε απέναντι από τον Σαμαρά, πλασάροντάς τον κάτω από τα πόδια, με τον κίπερ όμως του Αετού να τον κερδίζει με διπλή προσπάθεια, κρατώντας το 1 – 0.

Εν συνεχεία «κρεσέντο» χαμένων ευκαιριών ο Κεραυνός είχε και πάλι με τους Βαλώζο (62′), Βαγγέλη Μπούμπουλη (67′) και Χρήστο Μητσογιάννη (71′, 74′) με τη μπάλα παραλίγο να τους τιμωρήσει, όταν στο 87′, στο σουτ του Χατζάκου ο Αντώνης Ζίκος δεν κατάφερε να μαζέψει τη μπάλα με τη μία, στρώνοντας από την ασθενή απόκρουση του στον Παντελιάδη, του οποίου όμως τη μπουκιά από το στόμα πήρε ο Κώστας Πάσχος, πετώντας τη μπάλα σε κόρνερ.

Εν τέλει το πολυπόθητο 2 – 0 έγραψε ο Αχιλλέας Βαλώζος. Ο έμπειρος επιθετικός πίεσε τον αντίπαλο κίπερ, ο οποίος στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστειλε τη μπάλα πάνω στον Βαλώζο πριν αυτήν καταλήξει στα δίχτυα του Αετολόφου για το τελικό 2 – 0 στο 90’+2′. Μάλιστα μετά και 2 – 0 ο κ. Ζαχαρός σφύριξε για τελευταία φορά στην αναμέτρηση.

Κεραυνός Παραποτάμου (Αχιλλέας Μάντζιαρης): Ζίκος Αντ., Τσόπας, Γραβάνης, Κίκε, Ζίκος Γ., Κορδέλας, Πάσχος, Μητσογιάννης, Βαλώζος, Μπούμπουλης Β. (90′ Μπούμπουλης Αθ.), Μπιτσαράς (69′ Τσιντώτας).

Αετός Αετολόφου (Χρήστος Ηλιάδης): Σαμαράς, Τζουβάρας Γ. (60′ Φροξυλιάς), Τζουβάρας Ηλ., Παντελιάδης, Ηλιάδης Στ., Ηλιάδης Ευστ., Στεφανούλης, Καράτζιος Θ., Καματέρης, Χατζάκος, Καράτζιος Γρ.