Ο Κουμπούρας «μίλησε» στο τέλος!

Ο Αχιλλέας Φαρσάλων επέστρεψε από τη «κόλαση» στον… «παράδεισο» και χάρη σε γκολ του Κουμπούρα στο 90+3′ πήρε τη νίκη στο ντέρμπι επί του Οικονόμου Τσαριτσάνης με 2 – 3!

Έτσι επανήλθε στο πρωτάθλημα της Α΄ΕΠΣ Λάρισας με νίκη, μετά τη διακοπή που υπήρχε, παραμένοντας στη 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας συνολικά 42 βαθμούς. Από την άλλη η Τσαριτσάνη βρίσκεται στη 4η θέση με 28 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βάλουν από νωρίς δύσκολα στην ομάδα των Φαρσάλων. Καθώς ο Καραμπούζης έκανε πέναλτι στον Λεωνίδα Καραγκούνη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαγγέλης Φτίκας και δεν αστόχησε «ανοίγοντας» το σκορ για την ομάδα του με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα.

Ο Αχιλλέας όμως γρήγορα – γρήγορα κατάφερε να επαναφέρει τις ισορροπίες στο ματς. Ο Παλάσκας πέντε λεπτά αργότερα, με κεφαλιά πάσα βρήκε ωραία τον Λόλα, ο οποίος από κοντά με το κεφάλι σκόραρε ισοφαρίζοντας έτσι σε 1 – 1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Οικονόμος Τσαριτσάνης πήρε ξανά το προβάδισμα. Στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης με ατομική ενέργεια και σουτ μέσα από τη περιοχή ο Βαγγέλης Φτίκας και πάλι νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, κάνοντας το 2 – 1 για την ομάδα του.

Όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι είχαν την απάντηση. Στο 63′ ο Θανάσης Παλάσκας από οργανωτής του 1ου γκολ, έγινε εκτελεστής και με σουτ μετά από πάσα του Νίκου Βούλγαρη, έφερε και πάλι το ματς στα με το σκορ να είναι στο 2 – 2.

Για να φτάσουμε στο τέλος του παιχνιδιού και συγκεκριμένα στο 90+3′ όταν μετά από φάση διαρκείας, ο Λάζαρος Κουμπούρας με κοντινό πλασέ σκόραρε και έδωσε τη νίκη στον Αχιλλέα Φαρσάλων με 2 – 3!

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Κώστας Κατσάρας): Νούσιας, Σακοράφας (46΄Μιφτάρι), Νάνος, Μπουμπουνάρας, Σαπάκος, Μόσχος, Χάμος, Παπαγιαννούλης, Καραγκούνης, Φτίκας (88΄Γαλάτος), Πούτας.

Αχιλλέας Φαρσάλων (Τάκης Παραφέστας): Ντάλλας, Καραμπούζης, Κακαζούκης, Κουμπούρας, Οικονόμου, Μανιώτης, Νεμπεγλέρας, Νάστας (65′ Περήφανος), Λόλας (73′ Ρέψης), Βούλγαρης (75′ Πετράκης), Παλάσκας.