Ο Λόλας τον οδήγησε στον τελικό!

Ο Αχιλλέας Φαρσάλων ήταν ο μεγάλος νικητής του 1ου ημιτελικού του Κυπέλλου της ΕΠΣ Λάρισας, επικρατώντας του Π.Ο.Ε. με 1 – 0 στο Στάδιο Αλκαζάρ.

Έτσι προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου, εκεί όπου είχε βρεθεί και πέρσι, όμως ο Απόλλων Λάρισας είχε κατακτήσει τον τίτλο. Φέτος όμως, με αντίπαλο έναν εκ των Δωτιέα Αγιάς και Δαμασιακό που θα αναμετρηθούν σε μία εβδομάδα από σήμερα και πάλι στο Στάδιο Αλκαζάρ.

Μετά από ένα πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο, ο Αχιλλέας Φαρσάλων δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία του παιχνιδιού. Συγκεκριμένα στο 15′ σέντρα του Λόλα από τα δεξιά, άστοχη έξοδος του Γκουτζουρέλα, σουτ του επερχόμενου Κακαζούκη, το οποίο μπλόκαρε εν τέλει ο τερματοφύλακας.

Η απάντηση του Π.Ο.Ε. ήρθε δύο λεπτά αργότερα, φτάνοντας και αυτός κοντά στο γκολ. Ο Μενσούρ βγήκε απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα, όμως ο Ντάλλας τον νίκησε και απομάκρυνε σε κόρνερ. Ενώ στο 29′ ο Βασίλης Λόλας σούταρε πολύ δυνατά με τη μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Γκουτζουρέλα.

Το γκολ όμως για την ομάδα των Φαρσάλων δεν άργησε και πολύ να έρθει. Διότι στο 32′ ο Νεμπεγλέρας εκτέλεσε ένα φάουλ από πολύ πλάγια θέση, σχεδόν σαν κόρνερ και ο Λόλας με δεύτερη κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1 – 0.

Η τυπικά φιλοξενούμενη ομάδα της Ελασσόνας, προσπάθησε να φτάσει στην άμεση ισοφάριση. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, με τη σέντρα δηλαδή, ο Πετκολάι εντός της περιοχής σούταρε, αλλά ο Ντάλλας για ακόμη μία φορά δήλωσε “παρών” αποκρούοντας τη μπάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αχιλλέας “άγγιξε” το δεύτερό του τέρμα στον ημιτελικό. Ο Κώστας Νεμπεγλέρας μόνιμος εκτελεστής των στημένων, έκανε το κόρνερ, ο Χρήστος Οικονόμου πήρε τη κεφαλιά, όμως επάνω στη γραμμή επενέβη σωτήρια ο Καρακώστας και με το κεφάλι απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Ο Π.Ο.Ε. με τη σειρά του στην “επανάληψη” δεν έπαψε να προσπαθεί και να ελπίζει στην ισοφάριση όσο παρέμενε αυτό το “ρευστό” 1 – 0. Μάλιστα έχασε και μία ευκαιρία στο 81′ να φέρει το ματς στα ίσα, όταν ο Ματούλας από τα αριστερά πάτησε περιοχή, έκανε το πλασέ, αλλά είδε τη προσπάθειά του να καταλήγει χιλιοστά άουτ.

Τα λεπτά πέρασαν και ο Αχιλλέας Φαρσάλων κράτησε το υπέρ του προβάδισμα και τελικά πανηγύρισε την νίκη – πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου της ΕΠΣ Λάρισας με 1 – 0 απέναντι στον Π.Ο.Ε.

Αχιλλέας Φαρσάλων (Τάκης Παραφέστας): Ντάλλας, Οικονόμου, Κουμπούρας, Κακαζούκης, Νάστας (61′ Τλούπας), Νεμπεγλέρας, Μανιώτης, Βούλγαρης (86′ Καραμπούζης), Λόλας, Παλάσκας, Περήφανος.

Π.Ο.Ε. (Αλέκος Αλεξανδρής): Γκουτζουρέλας, Καρακώστας, Γκαραβέλης, Περτζιόνι, Καρλιάμπας, Μάρκου, Πετκολάι, Μπαλαμώτης, Μενσούρ (63′ Χαστεμερίδης), Ματούλας, Τσένος.