ΜΑΥΡΟΥΔΗΣ - ΔΑΛΑΚΩΝΗΣ

Ο Μαυρουδής αποκρυπτογράφησε τον… Βραζιτίκο

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η ομάδα του Ελευθεραί στο γήπεδό της, επικρατώντας του Αμπελωνιακού με το φτωχό πλην τίμιο 1 – 0. Τον γόρδιο δεσμό για τους γηπεδούχους έλυσε ο Γιάννης Μαυρουδής στο 87′.

img_9840

Αγωνιστικά το Ελευθεραί παρατάχθηκε πιο έτοιμο από την ομάδα του Αμπελωνιακού. Είχε την κατοχή, την υπεροχή των κινήσεων και τις χαμένες ευκαιρίες (κυρίως στο πρώτο μέρος). Ο Αμπελωνιακός προσπάθησε στην κόντρα να πάρει το ματς, δίχως όμως να καταφέρει να βρει δίχτυα.

img_9762

Οι γηπεδούχοι μόλις στο 7ο λεπτό έστειλαν το πρώτο τους μήνυμα. Ο Γιώργος Μέκρας έβγαλε στην πλάτη της άμυνας στον προωθημένο Ευστρατίου που βγήκε απέναντι από τον Βραζιτίκο πλασάροντας όμως ψηλά άουτ.

img_9777

Στο 14′ ο ωραίος συνδυασμός του Γιάννη Μαυρουδή με τον Βαγγέλη Θεοδώρου, έδωσε την ευκαιρία στον τελευταίο μπαίνοντας στην μεγάλη περιοχή από τα δεξιά να «σπάσει» στο πέναλτι στον Παπαχρήστο που πλασάροντας στην κίνηση, σημάδεψε στο κέντρο της εστίας τον Βραζιτίκο.

img_9787

Η απάντηση στις χαμένες φάσεις των γηπεδούχων ήρθε στο 18′ με τον Βούκια. Ο Βαγγέλης Αποστόλου πέταξε την μπάλα στον κενό χώρο στον Βούκια, που εκμεταλλευόμενος την «γκέλα» του Ντελόπουλου, βγήκε απέναντι από τον Αναστασίου. Υπό την πίεση όμως του Γιώργου Μέκρα, πλάσαρε απελπιστικά άουτ, σπαταλόντας μία μοναδική χαμένη ευκαιρία.

img_9790

Δέκα λεπτά αργότερα ο Παπαχρήστος είχε την μοναδική ευκαιρία να χριστεί σκόρερ στην παρθενική του εμφάνιση με την φανέλα του Ελευθεραί. Ο Γκουζιώτης μπήκε στην περιοχή παράλληλα στην εστία από δεξιά και με ένα γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι έδωσε έτοιμο γκολ στον υψηλόσωμο φορ του Ελευθεραί. Ο Γιάννης Παπαχρήστος όντας στο δεύτερο δοκάρι και προ κενής εστίας πλάσαρε άουτ, μη πιστεύοντας ακόμη και ο ίδιος πως τα κατάφερε να αστοχήσει.

img_9809

Και με αυτήν την μεγάλη χαμένη ευκαιρία οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου δίχως σκορ.

img_9795

Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν το ίδιο. Το Ελευθεραί είχε την κατοχή της μπάλας και τον Αμπελωνιακό έκανε φιλότιμες προσπάθειες στην αντεπίθεση για να κλέψει το παιχνίδι.

img_9801

Την λύση τελικά για τους γηπεδούχους έδωσε ο Γιάννης Μαυρουδής στο 87ο λεπτό. Ο «βιρτουόζος» μέσος των «λιονταριών» πήρε την μπάλα λίγο κάτω από το κέντρο και αφού διένυσε κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, με σουτ από τα 25 και πλέον μέτρα κέρδισε τον Βραζιτίκο για το 1 – 0. Σκορ που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

img_9748

Ελευθεραί (Βαγγέλης Κώτσιος): Αναστασίου, Κονόμης, Νταμπώσης, Μέρκας Χρ., Μέκρας Γ., Ντελόπουλος, Γκουζιώτης (76′ Τσιαμούρας), Θεοδώρου (70′ Παπαδημητρίου), Παπαχρήστος (55′ Φακίτσας), Μαυρούδης, Ευστρατίου.

img_9745

Αμπελωνιακός (Αχιλλέας Μαστοροδήμος): Βραζιτίκος, Παυλίδης, Φετάου (46′ Λιάκος), Αλεξόπουλος, Δαλακώνης, Φάκας, Δίχρης, Χατζούλης, Βούκιας (46′ Κοκόμπελης), Τσετιροκλής, Αποστόλου.