Ο Μούσιος… “καθάρισε” στο τέλος

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι ο Λαρισαϊκός θα κατάφερνε να πάρει τον πρώτο του βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα κατάφερε να γνωρίσει άλλη μία ήττα στις καθυστερήσεις από την Δήμητρα Αγιάς με σκορ 1 – 0. Έτσι η ομάδα της Λάρισας συνεχίζει το αρνητικό σερί της, όντας μάλιστα η μοναδική ομάδα που δεν ξέρει τι είναι ο βαθμός στο φετινό πρωτάθλημα. Από την άλλη σπουδαίο τρίποντο για την ομάδα της Αγιάς στη μάχης στην ουρά του βαθμολογικού πίνακα.

Η Δήμητρα Αγιάς μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και το πρώτα 20 λεπτά έκανε ότι ήθελε μέσα στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς όμως να καταφέρει να πετύχει κάποιο τέρμα. Πρώτη καλή φάση μόλις στο 5′ με το Μόσιαλο να “λέει” όχι στο σουτ και του Γκρίτζια, ενώ και στο 21′ αντίστοιχη φάση με το σουτ του Δελληγιάννη.

Στο 34′ ο Γενιτσεφτσής χάνει σπουδαία ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ για τους φιλοξενούμενους, αλλά το δυνατό σουτ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ένα λεπτό μετά έντονες διαμαρτυρίες, από τους γηπεδούχους για ανατροπή του Σαμαρά μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί κανονικά ο αγώνας.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν την πλήρη υπεροχή, αλλά δεν κατάφερναν να πετύχουν το τέρμα που θα τους έδινε το τρίποντο. Πολλές χαμένες ευκαιρίες με σημαντικότερη αυτή του Σαμαρά στο 68ο λεπτό.

Τελικά, το “λυτρωτικό” τέρμα πέτυχε ο Μούσιος στις καθυστερήσεις του αγώνα και συγκεκριμένα στο 91′ όταν ο Μούσια με δυνατό σουτ κατάφερε και παραβίασε την εστία του Λαρισαϊκού, και μαζί με όλη την ομάδα έγιναν ένα κουβάρι πανηγυρίζοντας αυτή την αγχωτική νίκη. Από την άλλη “κόπηκαν” τα φτερά των φιλοξενούμενων που πλέον από τον πάτο πρέπει να παλέψουν σκληρά για την παραμονή.

Δήμητρα Αγιάς (Βαγγέλης Μάνος): Φιλοκώστας, Γεωργοβίτσας, Μανωλακούδης, Μούσιος, Βερβέρης, Δελληγιάννης, Τσαγκαλάς (70′ Αθανασίου), Βλάχος (56′ λ.τ. Χατζής), Γκρίτζιας (84′ λ.τ. Γέρακας), Σαμαράς, Μυλωνάς.

Λαρισαϊκός (Γιώργος Λυκοκώστας): Μόσιαλος, Γενιτσεφτσής (46′ Ζάχος), Παπαγιαννόπουλος (35′ Κουρούκας), Καρβουνιάρης, Λώλος, Συράκης, Γιώργης, Σαγάνης, Τσιμπουκλής, Τζιόλας (46′ Θεοχαρίδης), Γκιουρσάνης.