Ο Μπένος τον έστειλε στον τελικό!

Χάρη στο τέρμα του Πολύκαρπου Μπένου στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, ο Αχιλλέας Φαρσάλων επικράτησε στον δεύτερο ημιτελικό του Ηρακλή Λάρισας κι έτσι προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΛ.

Το συγκρότημα του Τάκη Παραφέστα προκρίθηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΛ και ενώ πέρυσι αντιμετώπισε τον Αμπελωνιακό, φέτος θα αγωνιστεί απέναντι στον Απόλλων Λάρισας.

Στο 73ο λεπτό σημειώθηκε το μοναδικό τέρμα του αγώνα, με σκόρερ τον Πολύκαρπο Μπένο με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής του Ηρακλή Λάρισας μετά από κεφαλιά – πάσα του Κώστα Νεμπεγλέρα ύστερα από ατομική ενέργεια και σέντρα του Μιχάλη Κουρούμαλου.

Μάλιστα, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν μεγάλη ευκαιρία στο 82ο λεπτό να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, όμως το σουτ του Κώστα Ζαγγανά βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Χρήστου Μπαταβάνη και στην επαναφορά ο Χρήστος Οικονόμου αστόχησε με κεφαλιά και δεν βρήκε δίχτυα.

Ευκαιρίες στο χθεσινό παιχνίδι είχε και ο Ηρακλής Λάρισας με τους Ηλία Μαυρομάτη και Φάνη Τσιάτα, όμως αμφότεροι δεν βρήκαν στόχο κι έτσι ο Αχιλλέας Φαρσάλων που επικράτησε με 1 – 0, πέρασε στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΛ.

Αχιλλέας Φαρσάλων (Τάκης Παραφέστας): Γκικούδης, Οικονόμου, Τσιανάκας, Καραμπούζης, Κουρούμαλος, Κομισόπουλος, Τλούπας, Νεμπεγλέρας, Βούλγαρης (75′ Κακαζούκης), Πλιάγκας (60′ Μπένος), Ζαγγανάς (85′ Μεζίνι).

Ηρακλής Λάρισας (Γιάννης Τσακμακίδης): Μπαταβάνης, Γαρουφαλιάς, Φορτομάρης, Ψωμολιάς, Πότσης, Λιάκος (79′ Τσιάτας), Καπετάνι, Μπάμης, Τριανταφυλλόπουλος, Μαυρομάτης (87′ Ντουνούδης), Αποστόλου.