Ο Μπακαΐμης… ξε-χώρισε το Ελασσονίτικο γειτονικό ντέρμπι

Ο Δαμασιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του γειτονικού ντέρμπι της περιοχής της Ελασσόνας, κερδίζοντας με το φτωχό πλην όμως πάντα τίμιο, 1 – 0, την ομάδα της Δόξας Βλαχογιαννίου. «Χρυσός» σκόρερ για τους γηπεδούχους, στο 78ο λεπτό, ο Στέλιος Μπακαΐμης.

Βίος αντίθετος για τις δύο γειτονικές ομάδες. Και αυτό διότι οι μεν γηπεδούχοι έκαναν τους βαθμούς τους πλέον, 35, «σκαρφαλώνοντας» στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας μετά από 24 παιχνίδια, ενώ οι δε φιλοξενούμενοι έμειναν στους 18 βαθμούς και την… προβληματική 15η θέση και θα πρέπει να θεωρούν σίγουρη τη συμμετοχή τους στα πλέι-άουτ καθώς απέχουν δέκα βαθμούς από την ασφαλή 11η θέση.

Μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Στέλιος Μπακαΐμης που χάρις στην απευθείας αριστοτεχνική του εκτέλεση φάουλ, κέρδισε τον Βλιώρα, διαμορφώνοντας από το 78ο λεπτό, το τελικό 1 – 0.

Οι γηπεδούχοι στο 90’+2′ έχασαν την ευκαιρία να κάνουν τα τέρματά τους, δύο, όταν και είδαν τον Βλιώρα να αποκρούει πέναλτι του Δημήτρη Μουσιάρη.

Δαμασιακός (Νίκος Χρόνης): Μιγδάνης, Γεωργαντζιάς, Ντόκος (40′ Μούτσιος), Ιωαννίδης, Οικονόμου, Τσιάλτας, Δούκας (88′ Αγραφιώτης), Λούτσος, Σουγλής Κ. (75′ Μπακαΐμης), Μουσιάρης, Τσεκούρας (65′ Μόκας).

Δόξα Βλαχογιαννίου (Νίκος Φακίτσας): Βλιώρας, Δραγατσίκης, Αθανασούλης, Μάρκου, Μητούλας, Καλογιάννης, Γκουρομπίνος (76′ λ.τ. Μωυσίδης), Τασιούλης (70′ Ιγγλέζος), Γεωργούλης (37′ Αλεξίου), Μπαντής, Βίδρας (37′ Πάτσης).