Ο Μπουμπουνάρας έκρινε το ντέρμπι

Ένα από τα πιο παραδοσιακά ντέρμπι του Νομού φιλοξένησε η 11η Αγωνιστική της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας, μεταξύ Οικονόμου Τσαριτσάνης και Π.Ο. Ελασσόνας. Νικητής της συγκεκριμένης αναμέτρησης αναδείχθηκε ο γηπεδούχος Οικονόμου που χάρις σε τέρμα του Μπουμπουνάρα στο 20ο λεπτό κατάφερε και πανηγύρισε την νίκη γοήτρου στο τοπικό αυτό ντέρμπι.

Πέραν όμως την νίκη γοήτρου, οι γηπεδούχοι πήραν και μεγάλη διαφορά από τον ΠΟΕ στον βαθμολογικό πίνακα. Έφτασαν τους 21 πόντους, πιάνοντας στην δεύτερη θέση τον Δωτιέα Αγιάς, ενώ από την άλλη ο γειτονικός ΠΟΕ παρέμεινε στους 14 πόντους, πέφτοντας στη 12η θέση της σχετικής βαθμολογίας της μεγάλης κατηγορίας του Νομού.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που απείλησαν χρονικά πρώτοι στην αναμέτρηση. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Δημήτρης Ματούλας μπήκε στην περιοχή της Τσαριτσάνης από τα δεξιά πλάσαρε συρτά και διαγώνια, είδε όμως την πάλαι ποτέ συμπαίκτη του Παναγιώτη Νούσια να μπλοκάρει.

Στο 20′ ο Οικονόμος στην πρώτη αξιόλογη επίσκεψή του στα καρέ του ΠΟΕ βρήκε δίχτυα. Όταν ο Φτίκας βρήκε τον Μπουμπουνάρα, ο οποίος μπήκε στην περιχή του ΠΟΕ από αριστερά, πλάσαρε τον Γκουτζουρέλα που «πάλεψε» για να την διώξει», όμως αυτήν εν τέλει κατέληξε στα δίχτυα του ΠΟΕ κάνοντας το 1 – 0 για τους γηπεδούχους.

Στην επανάληψη ο ΠΟΕ είχε την εδαφική υπεροχή της αναμέτρησης όμως δίχως να καταφέρει να φτάσει με αξιώσεις κοντά στην εστία του Παναγιώτη Νούσια.

Μάλιστα ο Οικονόμος ήταν εκείνος που θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο τέρμα και τι τέρμα! Ο Νάνος στο 84′ σέντραρε και ο Σωτήρης Χάμος με μια «φωτοβολίδα» έστειλε την μπάλα να περάσει λίγο άουτ, αφήνοντας στο μεταξύ «άγαλμα» τον Γκουτζουρέλα.

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Κώστας Κατσάρας): Νούσιας, Νάνος, Μπουμπουνάρας, Σαπάκος, Μόσχος, Παπαγιαννούλης, Παληγιάννης (63′ Καραϊσκός), Σακοράφας, Φτίκας (76′ Γαλάτος), Καραγκούνης, Χάμος.

ΠΟΕ (Αλέκος Αλεξανδρής): Γκουτζουρέλας, Ουσταμπασίδης (66′ Τσιάγκος), Μπαλαμώτης, Περτζιόνι, Καρλιάμπας, Μπούσιας, Ταστεμερίδης, Σινάπαλος (71′ Μάρκου), Μπέλτσιος, Ματούλας, Τσένος (82′ Γεωργούλας).