Ο Ντέλετιτς χάρισε τη νίκη στην ΑΕΛ

Ο Μίλος Ντέλετιτς ήταν εκείνος που χώρισε ΑΕΛ και Απόλλωνα Σμύρνης, στο πλαίσιο της 11ης Αγωνιστικής της Super League, καθώς με το παρθενικό του τέρμα με τη φανέλα της ΑΕΛ στη Super League, χάρισε τη Τρίτη νίκη στην ομάδα του Ηλία Φυντάνη, που πλέον γράφει ιστορία στο πάγκο της ΑΕΛ, μιας και έχει καταφέρει αυτό που οι προκάτοχοί του δεν μπορούσαν. Να φέρει το σύλλογο σε ασφαλή θέση.

Η ΑΕΛ στο πρώτο μέρος μπήκε ορεξάτη στον αγωνιστικό χώρο και σε συνδυασμό ότι ο Απόλλωνας έπαιζε ψηλά την αμυντική του γραμμή (έπαιζε το οφσάιντ), οι «βυσσινί» κατάφεραν να δημιουργήσουν πολλά ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα των φιλοξενουμένων, δίχως όμως να πετύχουν το γκολ που θα τους δώσει το προβάδισμα.

Αρχικά στο 16’ ο Ναζλίδης έπαιξε κάθετα στον Λεοζίνιο, ο οποίος βγήκε τετ – α – τετ με τον Τσόβιτς, τον οποίο και πέρασε πλασάροντας σε κενή εστία για το 1 – 0, ένα γκολ το οποίο όμως δεν μέτρησε, καθώς ο κ. Κωσταράς υπόδειξε τον Βραζιλιάνο σε θέση οφσάιντ.

Στο 26’ ο Λαγός έβγαλε τον Λεοζίνιο από δεξιά «φάτσα» με την αντίπαλη εστία, το πλασέ όμως που επιχείρησε ο Βραζιλιάνος της ΑΕΛ από τη γωνία της μικρής περιοχής πέρασε απελπιστικά άουτ. Στο 34’ ο Λεοζίνιο έπαιξε στο όριο της μεγάλης περιοχής το ένα – δύο με τον Θωμά Ναζλίδη, με τον τελευταίο με «τακουνάκι» να βγάζει τον Λεοζίνιο μόνο του απέναντι από τον Τσόβιτς. Ο Βραζιλιάνος από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε τον Τσόβιτς που έκανε την απόκρουση του αγώνα, σε κόρνερ.

Στο 37’ ο Αγκάνοβιτς έστρωσε τη μπάλα στον Ζίζιτς σε μια στημένη μπάλα της ΑΕΛ, με τον Κροάτη αμυντικό να σουτάρει δυνατά, στέλνοντας τη μπάλα λίγο άουτ, ενώ στο 44’ ο Απόλλωνας θα μπορούσε να είχε πάρει «κεφάλι» στο σκορ. Ο Μάατσι έκανε το γύρισμα από δεξιά με τη μπάλα να περνά απ΄ όλους και να φτάνει στον Ανιέτε στο δεύτερο δοκάρι, που προ κενής εστίας πλάσαρε άουτ με το… «καλάμι».

Στην επανάληψη και στο 48’ ο Θωμάς Ναζλίδης έβγαλε από τα αριστερά τον Μίλος Ντέλετιτς απέναντι από τον Τσόβιτς, ο οποίος στη κλειστή του γωνία απομάκρυνε σωστά, κρατώντας σε μία ακόμη περίπτωση το μηδέν στην εστία του.

Ο Καστιγιέχος μετά από πάσα του Ανιέτε, βγήκε απέναντι από τον Μπόζοβιτς, ο οποίος απομάκρυνε με τη… μασχάλη ένα ανεπανάληπτο τετ – α – τετ με τον Ισπανό φορ του Απόλλωνα, κρατώντας την ΑΕΛ στο παιχνίδι στο 59ο λεπτό.

Ντέλετιτς στον Αγκάνοβιτς στο ύψος του πέναλτι πλάσαρε με το «μυτάκι» ο Παπάζογλου όμως έβαλε την προβολή και πέταξε σε κόρνερ στο 73’.

Στο 85’ ο Τσόβιτς ήταν… απών. Ο Θωμάς Ναζλίδης βρήκε τον τον Περόνε στα όρια της μεγάλης περιοχής. Ο Αργεντίνος φορ με το «μυτάκι» πέρασε τη μπάλα απέναντι στον Ντέλετιτς, τον οποίο κάλυπτε ο Κούρος. Ο Κούρος όμως έχασε την ισορροπία του, έπεσε στο χορτάρι του ARENA και στη συνέχεια της φάσης ο Μίλος Ντέλετιτς πέτυχε με δυνατό σουτ το παρθενικό του τέρμα στη Super League, στέλνοντας τη μπάλα στον ουρανό των διχτύων του Τσόβιτς, που αυτήν την φορά δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Τα τελευταία λεπτά (και τα έξτρα πέντε, του χρόνου των καθυστερήσεων) ήταν δραματικά, με την ΑΕΛ να κρατά το υπέρ της 1 – 0 και να πανηγυρίζει τη τρίτη της νίκη στη σεζόν και συνολικά τους 13 βαθμούς στο βαθμολογικό πίνακα της Super League.

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Ρέντζας (83’ Μασούρας), Ζίζιτς, Γκόλιας, Γουάλας, Λαγός, Αγκάνοβιτς, Ντέλετιτς, Ναζλίδης (88’ Μπάλλας), Λεοζίνιο (65’ Περόνε), Κριζμάν.

Απόλλων Σμύρνης (Ζόραν Βούλιτς): Τσόβιτς, Κοντοές, Κονέ, Αλμπάνης (83’ Μάατσεν), Παπάζογλου, Κούρος, Μάτσι, Ανιέτε, Χουάρεζ (88’ Κιταμπάλα), Καστιγιέχος (74’ Κύργιας), Μπίτζιμιν.

Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), Κωσταράς, Στυλιαράς (Αιτ/νίας).