Ο Νταής χάρισε νίκη και δεύτερη θέση στον Λαρισαϊκό!

Ο Λαρισαϊκός κέρδισε το ντέρμπι της δεύτερης θέσης του 2ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας, επικρατώντας με 2 – 1 της Ελπίς Μεσοχωρίου στο γήπεδο του «Βιολογικού».

Με τη νίκη αυτή, το λαρισινό συγκρότημα πέρασε στην δεύτερη θέση του Ομίλου μετά από 18 αγωνιστικές, αφήνοντας στο -1 την ομάδα της Ελπίς Μεσοχωρίου, η οποία έφυγε με παράπονα από το γήπεδο.

Οι φιλοξενούμενοι ήτναν εκείνη που απείλησαν πρώτοι στην αναμέτρηση. Μόλις στο 11ο λεπτό ο Βρασίδας Κοντοθανάσης βρήκε τον Τάσο Καραμάνο στη μεγάλη περιοχή του Λαρισαϊκού. Ο τελευταίος σούταρε, βλέποντας τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι της εστίας του Τάση και στην επαναφορά ο Δαούλας πλάσαρε εκ νέου, με τον Ανδρώνη να απομακρύνει επάνω στη γραμμή. Σε αυτή τη φάση οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν πως η μπάλα πέρασε τη γραμμή.

Το σκορ τελικά άνοιξαν οι γηπεδούχοι στο 24ο λεπτό. Ο Τσιμπουκλής με βαθιά μπαλιά θέλησε να βρει τον Βαγγέλη Κουτσιμάνη, με τη μπάλα να φτάνει στον κίπερ της Ελπίς, Φράντζα, ο οποίος έκανε «τσαφ» στη προσπάθειά του να απομακρύνει, με τον Κουτσιμάνη να εκμεταλλεύεται το λάθος αυτό και να πετυχαίνει το 1 – 0.

Η απάντηση από πλευράς φιλοξενουμένων, δεν άργησε να έρθει. Στο 27ο λεπτό ο Θωμάς Καρακώστας έκανε ένα σουτ, η μπάλα βρήκε και στον αμυντικό του Λαρισαϊκού, Βασιλείου, αλλάζοντας πορεία και καταλήγοντας στα δίχτυα της ομάδας του, για το 1 – 1, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη και στο 53′ ο Σωτήρης Νταής πέτυχε το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση. Μετά από πάσα – γύρισμα του Μπουζώνα και τακουνάκι του Σωτήρη Νταή μέσα απο τη μεγάλη περιοχή, ο Λαρισαϊκός πήρε και πάλι το προβάδισμα, το οποίο αυτήν την φορά φρόντισε να κρατήσει έως και το φινάλε.

Από τη διοίκηση των φιλοξενουμένων, εκφράστηκαν παράπονα για τις διαιτητικές αποφάσεις της σημερινής αναμέτρησης, δεσμευόμενοι να βγάλουν και σχετική ανακοίνωση διαμαρτυρίας.

Λαρισαϊκός (Γιώργος Χατζής): Τάσης, Δαλαμπύρας, Βασιλείου, Καραΐσκος, Ανδρώνης, Κωφός (80′ Μικερτζής), Νταής (85′ Μπρατάν), Κωσταντάς, Τσιμπουκλής, Μπουζώνας, Κουτσιμάνης (65′ Βάρσος).

Ελπίς Μεσοχωρίου (Κώστας Καζάκης): Φράντζας Ζ., Αλιπρασίτης, Καρακώστας, Φράντζας Ρ., Μούσιος, Μαρκούγιας, Δαούλας (70′ Λέτσιος Γ.), Κοντοθανάσης (22′ Λέτσιος Αγγ.), Τσιάρας  (52′ λ.τ. Καραγιάννης), Καλογιάννης, Καραμάνος.