Ο Νταμπώσης τον επέστρεψε στις νίκες!

Ο Στέργιος Νταμπώσης έκρινε την αναμέτρηση στο Κιλελέρ, εκεί όπου ο ΠΟΕ κέρδισε με 1 – 0 τη τοπική ομάδα με δικό του τέρμα και η ομάδα της Ελασσόνας επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και τις νίκες και ξανά μπαίνει έτσι στο «παιχνίδι» της τέταρτης θέσης!

Στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής στην Α΄τοπική κατηγορία, το Κιλελέρ φιλοξένησε τον ΠΟΕ και η ομάδα του Ζήση Ζιάγκα με ένα γκολ στο 60ο λεπτό έφυγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Έτσι, ο ΠΟΕ έφθασε τους τριάντα έξι βαθμούς και βρίσκεται στο μείον δύο από τη τέταρτη θέση της βαθμολογίας μετά και την «λευκή» ισοπαλία του Αετού Μακρυχωρίου με το Βλαχογιάννι.

Από την άλλη, το συγκρότημα των Φώτη Πλίτση και Γιάννη Βαΐτση παρά τη προσπάθεια για το θετικό αποτέλεσμα, εν τέλει αυτό δεν ήρθε και το Κιλελέρ έμεινε στους είκοσι έξι βαθμούς και βρίσκεται με τον συνδυασμό των άλλων αποτελεσμάτων, μία θέση πάνω από τη ζώνη των πλέι άουτ.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνίδι, ο Στέργιος Νταμπώσης λοιπόν έβαλε μπροστά στο σκορ τον ΠΟΕ με ψύχραιμο πλασέ και το συγκρότημα του Ζήση Ζιάγκα κράτησε μέχρι το φινάλε το υπέρ του σκορ και η νίκη ήρθε για την ομάδα της Ελασσόνας.

Ακόμη, οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι στο 51′ με τον Νίκο Μάντζιαρη να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι, όπως χάθηκαν και ευκαιρίες με τους Δημήτρη Ματούλα και Λεωνίδα Καραγκούνη, ενώ από τη πλευρά τους οι γηπεδούχοι απώλεσαν ευκαιρίες με τους Γιώργο Καρβούνη, Κώστα Κουσιώρα και Βαγγέλη Παπαχρήστο…

Πάντως, αμφότερες οι δύο ομάδες τελείωσαν το ματς με δέκα ποδοσφαιριστές, καθώς αρχικά αποβλήθηκε ο Βαγγέλης Ζηρδέλης για τον ΠΟΕ στο 59ο λεπτό, ενώ οκτώ λεπτά μετά, ο Βαγγέλης Κολιός αποβλήθηκε κι εκείνος με κόκκινη κάρτα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Τέλος, οι άνθρωποι του Κιλελέρ εκφράζουν παράπονα προς τον κ. Στάικο σε μία φάση στο 60ο λεπτό με πρωταγωνιστή τον Παπαχρήστο, όπου και ζητούν πέναλτι στη περιοχή του ΠΟΕ…

Κιλελέρ (Φώτης Πλίτσης – Γιάννης Βαΐτσης): Παναγιωτόπουλος, Κουσιώρας, Ζιόμπουρας (70′ Μουρατάι), Κολιός, Παλάσκας, Καρακάνος, Αργύρης (80′ λ.τ. Κολοβός), Παπαγιαννούλης (70′ Φορτομάρης), Παπαχρήστος, Λαβαντσιώτης (46′ λ.τ. Ξηροκώστας), Καρβούνης.

ΠΟΕ (Ζήσης Ζιάγκας): Γούπος, Μπούσιας, Νταμπώσης, Σουγλής, Λαγός, Συνάπαλος (88′ Μετάνι), Μάντζιαρης, Κυρίτσης, Ζηρδέλης, Ματούλας (80′ Μπαρλαγιάννης), Καραγκούνης (85′ Σακοράφας).