Ο Ξιώνης έδωσε ελπίδα σε Νίκαια και… απογοήτευση σε Ιπποκράτη!

Φτωχή (1 – 0) σε έκταση, τεράστια σε σημασία ήταν η νίκη του Παναγροτικού Νίκαιας, κόντρα στον Ιπποκράτη Λάρισας. Μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης, ο Ανδρέας Ξιώνης, σκορ που διαμορφώθηκε από το 7ο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης.

Σπουδαία νίκη για δύο λόγους, ήταν αυτήν του Παναγροτικού Νίκαιας. Ο πρώτος καθώς παρέμεινε στην δεύτερη θέση και στο -2 από το πρωτοπόρο Προμηθέα Λάρισας, διατηρώντας της ελπίδες του για την πρωτιά και την απευθείας άνοδο στην Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας. Ο δεύτερος λόγος για τον οποίο η σημερινή νίκη ήταν επιβεβλημένη για τη Νίκαια, ήταν για να «κόψει» τα φτερά του Ιπποκράτη για την διεκδίκηση της δεύτερης θέσης, βρισκόμενος πλέον στο -9.

Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης σημείωσε ο Ανδρέας Ξιώνης στο 7ο μόλις λεπτό με σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής και εντός αυτής, όταν και πήρε ασσίστ από τον Λέανδρο Γκατζούλη και με δυνατό ευθύβολο διαγώνιο σουτ, κέρδισε τον Ευαγγελόπουλο, για το 1 – 0, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Νωρίτερα βέβαια χρονικά (3′), παραλίγο ο Γκόλτσιος από εκτέλεσε κόρνερ του Τριανταφυλλόπουλου να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, στέλνοντάς την στο δοκάρι της εστίας του Ευαγγελόπουλου, πριν αυτήν τελικά απομακρυνθεί από τους συμπαίκτες του.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι που είχαν μια καλή παρουσία στον αγωνιστικό χώρο της Νίκαιας, έχασαν μοναδικ΄γ ευκαιρία να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας, μετά από χαμένο τετ – α – τετ του Ότι Φραχόλι, όπου είδε στο 80′ της αναμέτρησης, τον έμπειρο Χαβίλα να αποκρούει το πλασέ του σωτήρια για τον Παναγροτικό, με τα πόδια.

Παναγροτικός Νίκαιας (Βασίλης Ταχτιντής): Χαβίλας, Γεωργόπουλος (90′ Γκερλιώτης), Σουπεκιώτης, Ντουρουντάκης, Κατσάβας, Ξιώνης, Τριανταφυλλόπουλος, Χριστοδούλου, Σώκος (56′ Παπακώστας), Γκατζούλης (78′ Πουρτσίδης), Καραφέριας (70′ Καραφέριας).

Ιπποκράτης Λάρισας (Θανάσης Κολονιώτης): Ευαγγελόπουλος, Καλόγηρος, Δημόπουλος (88′ Ιωάννου), Γκόλτσιος, Μονάντερος, Τσουμάνης, Φλώρος (75′ Μαραμής), Μπλάνας, Τσίλης (60′ Τσιρογιάννης), Φραχόλι Ο., Γκόλαντας (70′ Παπαδημητρίου).