Ο Πάρης Μπόντε της έδωσε τη νίκη!

Νικήτρια από το ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Α΄1 τοπικής κατηγορίας βγήκε η Δήμητρα Γιάννουλης, όπου κέρδισε τη Πελασγιώτιδα με σκορ 1 – 0 στο γήπεδο «Κουκολίτσιος – Μουσιάρης».

Η ομάδα των Νίκου Χρόνη – Θανάση Δουζένη πήρε αυτό που ήθελε από την αναμέτρηση και τη δύσκολη έδρα της Πελασγιώτιδας. Με τους τρεις βαθμούς λοιπόν έφθασε τους σαράντα βαθμούς και βρίσκεται στο συν τέσσερα από τον δεύτερο, Όλυμπο Γόννων.

Στον αντίποδα, το σύνολο του Κώστα Μπακατσή δεν κατάφερε να πάρει κάτι θετικό από το παιχνίδι, όμως οι γηπεδούχοι κρατούν την εμφάνιση και συνεχίζουν έχοντας είκοσι τρεις βαθμούς και την έκτη θέση στη βαθμολογία.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το πρώτο ημίχρονο πέρασε χωρίς να σημειωθεί κάποια κλασσική ευκαιρία μπροστά από τις δύο εστίες, με το παιχνίδι να κρίνεται στη δύναμη και τις πολλές μονομαχίες ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων.

Ο αγώνας ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι και το αποτέλεσμα κρίθηκε στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 57ο λεπτό ο Κώστας Νεστορίδης αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον κ. Μπουμαρσόπουλο και η Πελασγιώτιδα συνέχισε τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές.

Στο 64ο λεπτό ο Πάρης Μπόντε βρήκε κενό χώρο και πλάσαρε, όμως ο Βασίλης Μαστοροδήμος αντέδρασε σωστά και απομάκρυνε από τη περιοχή της Πελασγιώτιδας.

Πέντε λεπτά μετά, ο Αντώνης Ραμάι τροφοδότησε με κάθετη πάσα τον Πάρη Μπόντε, ο τελευταίος πλάσαρε και πάλι ο γκολκίπερ των γηπεδούχων αντέδρασε σωστά και έβγαλε σε κόρνερ.

Με τη συμπλήρωση ογδόντα λεπτών αγώνα, ο Πάρης Μπόντε βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τη δική του τρίτη σε αριθμό προσπάθεια με σουτ μέσα από την αντίπαλη περιοχή και τη Γιάννουλη όπου πήρε προβάδισμα στο σκορ για το 0 – 1.

Μάλιστα, ο Πάρης Μπόντε απείλησε εκ νέου στο 87′ με δυνατό σουτ από πλεονεκτική θέση για γκολ, όμως είδε τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βασίλη Μαστοροδήμου.

Στο 90ο λεπτό ο Γκαλγκανόπουλος απείλησε με σουτ και είδε τη μπάλα να περνά άουτ, ενώ στις καθυστερήσεις η Πελασγιώτιδα έφθασε κοντά στην ισοφάριση του σκορ με τη προσπάθεια των παικτών του Κώστα Μπακατσή, όμως ο Σωτήρης Σαπάκος έδιωξε όπως – όπως πάνω στη γραμμή…

Πελασγιώτιδα (Κώστας Μπακατσής): Μαστοροδήμος, Τσιγγάνης, Γούργος (90’+1′ Ιορδανίδης), Νεστορίδης, Μαριγκούδης (72′ Νυχτερίδας), Κουτσικούλης (86′ Γκόγκος), Θώμος, Χατζής (51′ Ντογκάνι), Μούτος, Τσιαντούλης, Ποτός.

Δήμητρα Γιάννουλης (Νίκος Χρόνης – Θανάσης Δουζένης): Βλιώρας, Σαπάκος, Τσατσελάρι (63′ Γκαλγκανόπουλος), Ντούφας, Ντόκος, Παπακωνσταντίνου, Μαυρουδής (81′ Μπουκουβάλας), Μπάμπαλης, Μπόντε (90’+1′ Κατέρης), Ραμάι, Καρέλας.

Μπουμαρσόπουλος, Παπαγεωργίου, Μπλιώνας.