Ο Παιδής ήταν εκεί όταν χρειάστηκε!

Χάρη σε δύο γκολ του Θέμη Παιδή στο δεύτερο ημίχρονο στο γήπεδο της Νεάπολης, το Ελευθεραί κέρδισε την ομώνυμη ομάδα με 1 – 3 και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και τις νίκες ύστερα από την ήττα από τα Βούναινα τη περασμένη εβδομάδα.

Τα «λιοντάρια» του Άκη Ταυλαρίδη επέστρεψαν λοιπόν στις νίκες και με τους τρεις βαθμούς έφθασε τους είκοσι δύο, ενώ μετά το πέρας της 12ης στροφής βρίσκεται στην έκτη θέση της βαθμολογίας. Στον αντίποδα, η Νεάπολη αν και προηγήθηκε στο σκορ με τον Ορέστη Γαρυφαλλόπουλο, δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα και βρίσκεται στη δέκατη τέταρτη θέση έχοντας μόλις οκτώ βαθμούς.

Στο 18ο λεπτό του αγώνα στο γήπεδο της Νεάπολης ο Ορέστης Γαρυφαλλόπουλος με κεφαλιά ύστερα από συρτή σέντρα του Σταύρου Τασούλη κέρδισε τον πρώην πορτιέρο της Νεάπολης και νυν του Ελευθεραί, Άρη Μόσιαλο και πέτυχε το 1 – 0.

Η ισοφάριση του σκορ τώρα και το 1 – 1 για τους φιλοξενούμενους ήρθε οκτώ λεπτά αργότερα με σκόρερ τον Βατμανίδη, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με αυτό το σκορ.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Θέμης Παιδής με ωραίο σουτ πέτυχε την ανατροπή του σκορ και το 1 – 2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς, με τον έμπειρο επιθετικό να σκοράρει εκ νέου στο 59′ της συνάντησης και να «κλειδώνει» τους τρεις βαθμούς της νίκης για το Ελευθεραί στο σημερινό ματς απέναντι στη Νεάπολη!

Πάντως, η Νεάπολη απώλεσε τρεις σημαντικές στιγμές στο παιχνίδι με τους Ορέστη Γαρυφαλλόπουλο (40′) και Νίκο Μανώλη (65′), όπου σημάδεψαν το δοκάρι της εστίας του Ελευθεραί, με τον Μπούνα να χάνει και τετ – α – τετ, όπου το εξουδετέρωσε ο Άρης Μόσιαλος.

Νεάπολη Λάρισας: Παπαναστασίου, Συγκούνας (60′ Κοσμάς), Τασιούλης, Μέκρας Χρ., Δεσπόπουλος, Μπουχλαριώτης, Μπούνα, Μανώλης, Μανδραβέλης, Μπαλαούρας (75′ Καλόγηρος), Γαρυφαλλόπουλος (83′ Ζαχαρούλης).

Α.Ο. Ελευθερών (Άκης Ταυλαρίδης): Μόσιαλος, Βασιλόπουλος (70′ Ανυφαντής), Μάστορας, Βλησαρούλης, Κολοβός, Χατζής Γ., Ζησόπουλος, Καραγκιόζης, Παιδής (77′ Ποντίκας), Βατμανίδης (80′ Θανάς), Μασρί (75′ Θεοδώρου).