Ο Πανιώνιος νικητής στο ντέρμπι του “Βιολογικού”

Στις νίκες επέστρεψε ο Πανιώνιος Νέας Σμύρνης, κερδίζοντας στο “Βιολογικό” τον Κεραυνό Δρυμού με 4 – 1, επιστρέφοντας στις νίκες μετά και την “λευκή” ισοπαλία στο Μεσοχώρι στη προηγούμενη αγωνιστική του 2ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας.

Με τη νίκη τους αυτοί οι “πάνθηρες” έφτασαν τους 26 πόντους μειώνοντας και πάλι τη διαφορά στους πέντε πόντους από το Αβέρωφ που έχασε έδαφος στο πλαίσιο της 12ης Αγωνιστικής στη Συκέα (1 – 1). Στον αντίποδα, η ομάδα του Δρυμού έμεινε στους 22 βαθμούς και την 5η θέση.

Εκείνοι που προηγήθηκαν στο σκορ ήταν οι φιλοξενούμενοι. Ήταν μόλις το 9ο λεπτό, όταν ο Λάζαρος Θώμος κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Χρήστου Μπούτλα, κέρδισε τον Νίκο Ιορδανίδη, ανοίγοντας το σκορ για τον Κεραυνό Δρυμού.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα οι Νεοσμυρνιώτες ισοφάρισαν το παιχνίδι με σουτ του Γιώργου Κίτσα, ενώ πήραν το προβάδισμα στο σκορ με τον Γεράσιμο Κίτσα στο 36′, μετά από κάθετη πάσα του Διονύση Ιορδανίδη.

Στην επανάληψη και στο 70′ οι γηπεδούχοι έκαναν τρία τα τέρματά τους. Σκόρερ χρίστηκε ο Χαν, μετά από κάθετη πάσα του Παναγιώτη Παϊτέρη του Νικολάου, με τους “πάνθηρες” να διαμορφώνουν το τελικό 4 – 1 στο 87ο λεπτό με πέναλτι που κέρδισε ο Γεράσιμος Κίτσας και εκτέλεσε εύστοχα, ο Παναγιώτης Παϊτέρης του Νικολάου.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι έχουν έντονα παράπονα από την διαιτησία του κ. Στάικου και όπως μας μετέφεραν θα βγάλουν και σχετική ανακοίνωση τις επόμενες ώρες.

Πανιώνιος Νέας Σμύρνης (Αποστόλης Κορομηλάς): Ιορδανίδης Ν., Γκόλτσιος (30′ Δημόπουλος), Βασιλείου, Κανής, Ελιζόπουλος Ν., Παϊτέρης Π. Σ. (75′ Σερέτης Ευάγγ.), Κίτσας Γερ., Κίτσας Γ. (65′ Παπαγεωργίου), Χαν., Ιορδανίδης Δ. (85′ Καρδαμήλης Δ.), Παίτέρης Π. Ν.

Κεραυνός Δρυμού (Φάνης Τσέλιος): Ζιώγας Κ., Μίχης, Ζάρρας, Γκαντούνας Β., Σινάνι, Μπούτλας, Θώμος, Καραποστόλης (Γαλανός), Γκαντούνας Γ., Ζιώγας Θ. (Φακής), Πετκολάι.