Ο Περτζιόνι έκανε «σεφτέ» με… Αλεξανδρή!

Την πρώτη του νίκη με τον Αλέκο Αλεξανδρή στον πάγκο του για το πρωτάθλημα, σημείωσε ο ΠΟΕ κερδίζοντας με το φτωχό πλην όμως πάντα τίμιο, 1 – 0 τον Τύρναβο, χάρις σε τέρμα του Γιούλι Περτζιόνι.

Οι γηπεδούχοι με αυτήν τους την νίκη έφτασαν στους 14 βαθμούς στο πρωτάθλημα ενώ οι Τυρναβίτες παρέμειναν στους 15.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Δημήτρης Ματούλας «έριξε» την πρώτη προειδοποιητική βολή. Μετά από δικό του σουτ η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γιάννη Γραβάνη, για να έρθει το γκολ έπειτα από πέντε λεπτά.

Ήταν το 35ο λεπτό της συνάντησης όταν ο Γιούλι Περτζιόνι έβαζε την προβολή του από κοντά, σπρώχνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Γραβάνη για το 1 – 0, σκορ το οποίο και δεν άλλαξε έως και το φινάλε της αναμέτρησης, δίνοντας κατ΄ αυτόν τον τρόπο ένα υπερπολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του, ενόψει και της δύσκολης συνέχειας στο πρωτάθλημα.

Ο Τύρναβος που προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσια, έχασε ευκαιρίες με τους Στέλιο Πατσιωτό, Βαγγέλη Τζιόλα και Θοδωρή Γανό.

ΠΟΕ (Αλέξης Αλεξανδρής): Γκουτζουρέλας, Ουσταμπασίδης, Νικολαΐδης, Περτζιόνι, Καρλιάμπας, Συνάπαλος, Τσένος, Μπούσιας (75′ λ.τ. Μάρκου), Μπαλαμώτης, Ματούλας, Τσιάγκος (65′ Μπέλτσιος).

Τύρναβος (Χρήστος Λόλας): Γραβάνης, Ροντούλης, Καλέσης Απ. (75′ Καλέσης Αχ.), Αυλογιάρης, Καρακάνος, Βλιώρας, Ντονούδης (80′ Ουγιάρος), Γανός, Τζιόλας, Πατσιωτός, Γκαντρής (82′ Φιλίππου).