Ο Ποντίκας πήρε τη Νεάπολη από τη κόλαση και την πήγε στον… παράδεισο σε τρία λεπτά!

Η Νεάπολη για ένα ημίχρονο ήταν κάτω από τη ζώνη των πλέι-άουτ, κατάφερε όμως μέσα σε 45′ να μετατρέψει το εις βάρος της 0 – 2 του ημιχρόνου σε 3 – 2, τελικό και να κερδίσει εκείνη τη «μάχη» της… απευθείας παραμονής στην Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας. MVP της αναμέτρησης ο Τριαντάφυλλος Ποντίκας που πέτυχε και τα δύο από τα τρία τέρματα των γηπεδούχων.

Πριν από την σέντρα οι δύο ομάδες ήταν ισόβαθμες στην 9η θέση με 35 βαθμούς. Μία θέση όπου εξασφαλίζει την παραμονή στη κατηγορία χωρίς την ψυχοφθόρα διαδικασία των πλέι-άουτ. Στο πρώτο 45λεπτο ο Ατρόμητος Αγίων Αναργύρων κέρδιζε με 2 – 0 και φάνταζε το ακλόνητο φαβορί για την 9η θέση. Πριν όμως οι γηπεδούχοι πουν την τελευταία τους λέξη στην αναμέτρηση!

Και αυτό διότι χάρις σε δύο τέρματα του Τριαντάφυλλου Ποντίκα στο 85′ και στο 87′, η Νεάπολη κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή και να βγει εκείνη από την δύσκολη θέση των… μπαράζ και να πάρει «αέρα» τριών βαθμών στη «μάχη» για τη παραμονή στη κατηγορία.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ με κοντινή προβολή του Σάκη Παύλου στο 18′, ενώ με την εκπονή του πρώτου μέρους δίχτυα βρήκε και Σάκης Δάσσιος μετά από γύρισμα του Θάνου Αμαρλαριώτη και προβολή.

Στην επανάληψη η Νεάπολη μείωσε αρχικά στο 72′ με τον Μπαλαούρα. Όλα ξεκίνησαν από σουτ του Τάσου Χατζηγρηγορίου και ασταθή απόκρουση του Νίκου Παυλόπουλου, την οποία και εκμεταλλεύτηκε με κοντινή προβολή ο Θανάσης Μπαλαούρας, που από κοντά έκανε το 1 – 2.

Και όλα αυτά μέχρι να φτάσουμε στο τελευταίο 5λεπτο της αναμέτρησης εκεί όπου τη σκυτάλη πήρε ο Τριαντάφυλλος Ποντίκας. Αρχικά στο 85′ έφερε το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία του 2 – 2 με διαγώνιο σουτ, ενώ στο 87′ έδωσε το προβάδισμα και παράλληλα τη νίκη στην ομάδα του Νίκου Βλαχούλη, εκμεταλλευόμενος παράλληλη σέντρα του Τάσου Χατζηγρηγορίου και με πλασέ από το πρώτο δοκάρι, διαμόρφωσε το τελικό 3 – 2.

Νεάπολη Λάρισας (Νίκος Βλαχούλης): Μόσιαλος, Συγκούνας, Καραθάνος, Βιλανάκης, Μανδραβέλης, Μπουχλαριώτης, Ποντίκας, Καλόγηρος (90′ Ανυφαντής), Παυλόπουλος (65′ Συμεωνίδης), Χατζηγρηγορίου, Μπαλαούρας.

Ατρόμητος Αγίων Αναργύρων (Χρήστος Γραβάνης): Παυλόπουλος, Παύλου, Τσιφλίζογλου, Παναγιώτου, Αντωνίου, Μούμος, Κολοβός, Τσιρβούλης (85′ Μπακαρτζής), Αμαρλαριώτης Αθ., Μητρακούλης (61′ Τζεμολάρι), Δάσσιος.