Ο Πύρρος πήρε το ντέρμπι των «νεοφώτιστων»

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεπέρασε ο Πύρρος την εντός έδρας ήττα από τον ΠΑΟΛ Αβέρωφ (0-2), κερδίζοντας εκτός έδρας τον Παναγροτικό Νίκαιας με το ίδιο σκορ. Πρωταγωνιστής της νίκης του Πύρρου, ο Κλάους Μούρι που πέτυχε το πρώτο τέρμα, ενώ κέρδισε το πέναλτι για το δεύτερο τέρμα που «κλείδωσε» και τη νίκη για την ομάδα του Πύρρου.

Το συγκρότημα των Βασίλη – Βλάχου, έφτασε τους δέκα βαθμούς στο πρωτάθλημα της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας και «φιγουράρει» στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας. Στον αντίποδα, η ομάδα της Νίκαιας παραμένει στην ουρά της βαθμολογίας, εκτός όμως της  γραμμής του υποβιβασμού, έχοντας κερδίσει μόλις ένα τρίποντο σε αυτές τις πρώτες έξι αγωνιστικές.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 11ο λεπτό. Σκόρερ ο Κλάους Μούρι, που πήρε την ασσσίστ από τον Γιάννη Πότση και με ψηλοκρεμαστό πλασέ, κέρδισε τον Σαρακατσάνη για το 0 – 1.

Το τελικό 0 – 2 διαμορφώθηκε στο φινάλε της αναμέτρησης. Ο Κλάους Μούρι κέρδισε πέναλτι και ο Αλέξανδρος Κάτσας δεν αστόχησε από την άσπρη «βούλα» του πέναλτι, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό, 0 – 2 για την ομάδα του Πύρρου.

Πριν από την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Κωνσταντίνου Κατσίφα και η ομάδα του Πύρρου αγωνίστηκε με μαύρα περιβραχιόνια.

Παναγροτικός Νίκαιας (Βαγγέλης Μπρισίμης): Σαρακατσάνης, Γεωργόπουλος (70′ Τσανάκας), Ψαρούλης, Χονδρονάσιος (60′ Σακελλαρίου), Μαστακούλης (80′ Ντελόπουλος), Πανδρεμένος, Λάσσας, Φουρίκης, Βλαχάκης, Δημόπουλος, Ολομάνι (60′ Ανδρεόπουλος).

Πύρρος Βορειοηπειρωτών (Κώστας Βασίλης): Κουσιάς, Λίτσα, Πότσης (65′ Αλιάι), Μάρης, Κάτσης (63′ Λέτσιος), Παύλου, Κάτσας, Σάρα (53′ Βάσσος), Νικούλης (80′ Τζιόγκας), Μούρι, Λεσάι.