Ο «Τζέκο» έβαλε τον Αμπελωνιακό και πάλι στο «κόλπο»

Νίκη που τον βάζει και πάλι στο «κόλπο» της ανόδου στη «μεγάλη» κατηγορία του Νομού πέτυχε ο Αμπελωνιακός, κερδίζοντας το πρωϊνό της Κυριακής (26/03, 11:00) στις Νέες Καρυές με 1 – 0, χάρη σε τέρμα του Πατρίκου στο 58ο λεπτό.

Κάτω από εξαιρετικές συνθήκες για ποδόσφαιρο, Ολύμπικ/Νέες Καρυές και Αμπελωνιακός διασταύρωσαν τα… «ξίφη» τους στο πλαίσιο της 25ης Αγωνιστικής της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας, με τον Αμπελωνιακό να φεύγει νικητής χάρη στο μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης του… «Τζέκο». Ένα τρίποντο που τον κρατά ζωντανό στο κυνήγι της ανόδου, την στιγμή όπου οι γηπεδούχοι πλέον έχουν σοβαρό πρόβλημα… επιβίωσης.

Η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στους γηπεδούχους με τον Τριανταφυλλόπουλο στο 7′ να λαμβάνει την ασσίστ από τον Αποστόλη Ταρταμπούκα, αλλά από θέση μέσα στη μικρή περιοχή και πλάγια να πλασάρει απελπιστικά ψηλά – άουτ. Ενώ στο 15′ την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Γιώργου Μάτου.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη τους αξιόλογη επίσκεψη στα αντίπαλα καρά του Καλλιμάνη, έφτασαν στο γκολ που έμελλε να είναι και το μοναδικό της αναμέτρησης. Ήταν το 58ο λεπτό όταν ο Βούκιας με ωραία κάθετη πάσα στον κενό χώρο έβγαλε τον Πατρίκου στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων και εκείνος με ψηλοκρεμαστό πλασέ κέρδισε τον Καλλιμάνη, για το 1 – 0 του Αμπελωνιακού.

Στα «καπάκια» οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία του αγώνα με τον Πράπα για το 1 – 1, όμως αστόχησε. Η πίεση των γηπεδούχων έφερε δύο φορές τους παίκτες του Βαγγέλη Μπρισίμη κοντά στο γκολ, όμως τόσο στο 76′ όσο και στο 82′, Ξαφάρας και Ταρταμπούκας αντιστοίχως αστοχήσαν για την ισοφάριση και έτσι το 0 – 1 του Αμπελωνιακού έμεινε έως και το φινάλε της αναμέτρησης.

Ολύμπικ/Νέες Καρυές (Βαγγέλης Μπρισίμης): Καλλιμάνης, Σιδέρης, Σέτζας, Τσιώλης Β., Καφφές, Σχοινάς (85′ Εμμανουήλ), Τριανταφυλλόπουλος (55′ Ξαφάρας), Πράπας, Τσιώλης Ν., Μάτος (77′ Ζαίμι), Ταρταμπούκας.

Αμπελωνιακός (Γιώργος Παπαδημητρίου): Βραζιτίκος, Μεσημέρης (55′ Ψύρρας), Κωτούλας, Αλεξόπουλος, Παυλίδης, Δαλακώνης, Λιάκος (65′ Αρσένης), Πατρίκου, Βούκιας (77′ Ιωαννίδης), Τσετιροκλής, Μπόντε.