Ο Τζιόλας το κρατούσε για το… τέλος

Χάρις σε τέρμα του Βαγγέλη Τζιόλα στο 85′, ο Τύρναβος κατάφερε να πανηγυρίσει την εκτός έδρας νίκη επί της Δόξας Βλαχογιαννίου με 2 – 1.

Σε ένα πολύ καλό παιχνίδι που εν τέλει κρίθηκε σε μία στημένη φάση στα τελευταία λεπτά, ο Τύρναβος πέρασε αλώβητος από την έδρα του Βλαχογιαννίου, φτάνοντας τους 31 βαθμούς και την 6η θέση. Αντίθετα η Δόξα υποχώρησε στην 8η θέση παραμένοντας στους 29 βαθμούς.

Το Βλαχογιάννι έκανε ένα ιδανικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, πετυχαίνοντας ένα σχετικά γρήγορο γκολ. Συγκεκριμένα στο 13ο λεπτό του αγώνα, όμορφη σέντρα του Βρασίδα Κοντοθανάση, ο Ζηρδέλης πρόλαβε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και με κεφαλιά «άνοιξε» το σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι με τη σειρά τους ευτύχησαν να «απαντήσουν» και να ισοφαρίσουν πριν την ανάπαυλα του παιχνιδιού. Στο 32ο λεπτό, ο Ντονούδης μετά από ωραία προσωπική του ενέργεια, έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1 – 1.

Στο δεύτερο ημίχρονο και ενώ οδεύαμε προς το τέλος και την ισοπαλία, ο Βαγγέλης Τζιόλας πήρε τον… «λόγο». Με μία απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 85′ νίκησε τον Χάμο και έκανε την ανατροπή, δίνοντας τη νίκη στον Τύρναβο με τελικό σκορ το 1 – 2.

Δόξα Βλαχογιαννίου (Νίκος Φακίτσας): Χάμος, Αθανασούλης, Αλεξίου, Σουφχάρας, Ιωαννίδης, Μουσιάρης (46′ λ.τ. Αθανασούλης), Λιόλιος, Κοντοθανάσης Βρ., Ζηρδέλης, Κοντοθανάσης Δ., Τόλιος (36′ λ.τ. Γεωργαντζιάς).

Τύρναβος (Χρήστος Λόλας): Γραβάνης, Γκαμπέτας, Ροντούλης, Αυλογιάρης, Μεζίνι, Βλιώρας, Ντονούδης, Γανός (75′ Καλέσης Απ.), Γκαντρής (80′ Μπάκος), Πατσιωτός, Τζιόλας (90’+2′ λ.τ. Καλέσης Αχ.).