Ο Τσάλαβος του χάρισε τη νίκη!

Χάρη σε δύο τέρματα του Βασίλη Τσάλαβου, ο Τοξότης Λάρισας επικράτησε με 2 – 1 της Ομόνοιας με ανατροπή του σκορ στη λαρισινή «μονομαχία» και πήρε τη δεύτερη του νίκη στον 5ο όμιλο της Β΄τοπικής κατηγορίας.

Τους επτά βαθμούς έφθασε η ομάδα του Χρήστου Γκάτα με τη σημερινή νίκη που ολοκληρώθηκε με ανατροπή του σκορ, ενώ το συγκρότημα του Λάζαρου Λαζαρίδη έμεινε στους έντεκα βαθμούς μετά την ήττα αυτή.

Στο 24ο λεπτό ο Μακρυνίκας απείλησε με σουτ από θέση βολής και η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Τοξότη, με αυτή την ευκαιρία να είναι και η πρώτη απειλή ενόψει της επόμενης φάσης που ήταν και το γκολ για την Ομόνοια.

Στο επόμενο λεπτό λοιπόν οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Νίκου Μελανού και ο Νίκος Κοτολόσης από τα έντεκα βήματα ευστόχησε και έβαλε μπροστά την Ομόνοια στο σκορ.

Λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο, ο Τοξότης έφερε το ματς στα ίσια με το γκολ του Βασίλη Τσάλαβου με σουτ μέσα από τη περιοχή των γηπεδούχων, με το 1 – 1 να αποτελεί και το σκορ ημιχρόνου.

Στο ημίχρονο μετά από απόφαση του ρέφερι κ. Νατσιούλα αποβλήθηκε ο πορτιέρο της Ομόνοιας, Στεφούδης και ο Λάζαρος Λαζαρίδης πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον δεύτερο τερματοφύλακα, Θοδωρή για να καθίσει στην εστία για το υπόλοιπο του παιχνιδιού.

Προς το τέλος του αγώνα στο γήπεδο της Νέας Πολιτείας ο Βασίλης Τσάλαβος ξανά βρήκε δίχτυα και έδωσε τη νίκη στον Τοξότη. Ο παίκτης των τυπικά φιλοξενουμένων βρέθηκε στη περιοχή της Ομόνοιας και με διαγώνιο σουτ κέρδισε τον Θοδωρή για το 1 – 2 όπου ήταν και το τελικό σκορ.

Ομόνοια Λάρισας (Λάζαρος Λαζαρίδης): Στεφούδης, Γκανιάκης, Γεωργατζιάς (46′ Θοδωρής), Τσιάρας Γ., Μπατζάς, Κοτολόσης, Μακρυνίκας, Γκάμπριελ, Κωστούλας (76′ Τσιάρας Γ.), Αθανασιάδης (80′ Μωυσιάδης), Μακρής.

Τοξότης Λάρισας (Χρήστος Γκάτας): Νικόλι, Μελανός Γ., Παπαϊωάννου, Μελανός Ν., Σούμας (46′ λ.τ. Παπαδημητρίου (70′ λ.τ. Τζέτζικας)), Βουλτσίδης (78′ Τσίτσαβος), Τσάλαβος, Μπαλαής, Τάκε, Γιώργης, Νάτσιος.