Ο Τσένα έδωσε τη νίκη στις καθυστερήσεις

Χάρη στη προσπάθεια του Τσένα και την ασταθή απόκρουση του Κυριάκη στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Ακαδημία Τυρνάβου κέρδισε στο γήπεδο του Δασοχωρίου τη Δόξα Βαλανίδας με 2 – 1 για την 15η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β΄τοπικής κατηγορίας.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Νίκου Κεχαγιά έφθασε τους είκοσι έξι βαθμούς και ανέβηκε στην έκτη θέση, ενώ η ομάδα του Βαγγέλη Μάνου έμεινε στους τριάντα τέσσερις βαθμούς και τη πρώτη θέση του πίνακα της βαθμολογίας.

Στο 15ο λεπτό ο Χριστόδουλος με πλασέ ευτύχησε να βάλει μπροστά τη Βαλανίδα στο σκορ και το 1 – 0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος και στο 78ο λεπτό, ήρθε η ισοφάριση του σκορ από την Ακαδημία Τυρνάβου με το διαγώνιο σουτ του Άλντο Σαμπανλάρι, ενώ η νίκη ήρθε στις καθυστερήσεις καθώς μετά το γύρισμα του Τσένα ο πορτιέρο Κυριάκης, δεν υπολόγισε καλά τη πορεία της μπάλας και αυτή κατέληξε στα δίχτυα για το 1 – 2 που ήταν και τελικό σκορ.

Τέλος, στο Πανεπιστημιακό νοσοκομείο της Λάρισας μεταφέρθηκαν μετά το τέλος του αγώνα οι παίκτες της Βαλανίδας, Αρσένης και Ρακιντζόγλου, καθώς ο πρώτος υπέστη διάσειση και ο δεύτερος είχε χτύπημα στην ωμοπλάτη του, προκειμένου να κάνουν τις απαραίτητες εξετάσεις και να τους προσφερθούν οι βοήθειες…

Δόξα Βαλανίδας (Βαγγέλης Μάνος): Κυριάκης, Παζάρας, Χαλίλ, Θάνος, Αδάμου, Σκριάπας, Χριστόδουλος (82′ Μπάσιο), Αρσένης (65′ λ.τ. Ρακιντζόγλου (85′ λ.τ. Παπαδημητρίου)), Χατζηλαδάς, Πλατής, Βαρσάμης.

Ακαδημία Τυρνάβου (Νίκος Κεχαγιάς): Σαμπανλάρι Γκ. Τζουρμέκας, Μουκούλης, Καραγιάννης, Ντούρος, Τσένα, Τριανταφύλλου (70′ Παπαδόπουλος Ηλ.), Παπαχατζής Β., Στάμου, Τσουλάνι, Σαμπανλάρι Άλ.