Ο Τσιάκος έκανε τη διαφορά!

Χάρη στο τέρμα του Κώστα Τσιάκου στο 47ο λεπτό, ο Φαλανιακός επικράτησε με 1 – 0 του Δωτιέα Αγιάς στο γήπεδο της Αγιάς και έτσι μπήκε με το «δεξί» στο νέο πρωτάθλημα της Α΄τοπικής κατηγορίας.

Σπουδαία νίκη σημείωσε το συγκρότημα των Τάσου Μπεριτζά – Μιχάλη Μαλαμά, καθώς έφυγε από την Αγιά με τους τρεις βαθμούς της νίκης απέναντι στο αξιόμαχο σύνολο του Δημήτρη Μπουκουβάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο της συνάντησης και στο 47′, ο Κώστας Μαχαίρας «έκλεψε» τη μπάλα στο χώρο του κέντρου και τροφοδότησε με κάθετη πάσα τον Κώστα Τσιάκο, με τον τελευταίο να πλασάρει εύστοχα για το 0 – 1.

Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο. Ο Γιώργος Λεσάι προσπάθησε να κερδίσει με ψηλοκρεμαστό πλασέ τον Ρούσσο και ο πορτιέρο του Δωτιέα έπιασε τη μπάλα έξω από τη μεγάλη περιοχή, με αποτέλεσμα να δεχθεί τη κόκκινη κάρτα από τη κ. Τσιοφλίκη. Έτσι, ο Δημήτρης Σβερκούλης αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο και κάτω από τα γκολπόστ της ομάδας κάθισε ο Κώστας Μπρέλλας.

Στη συνέχεια του αγώνα δεν είχαμε κάτι αξιοσημείωτο, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν με ευκαιρίες των Νίκου Γελαλή και Παναγιώτη Πασιά, όμως ο Φαλανιακός κράτησε το μηδέν στην άμυνα του και το ένα γκολ πέραν των ευκαιριών που είχε και αυτός στο ματς και επικράτησε με 1 – 0 στη πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος.

Δωτιέας Αγιάς (Δημήτρης Μπουκουβάλας): Ρούσσος, Γούτος (80′ Βλάχος), Ποτόσογλου, Ντελής, Γελαλής, Τσιρογιάννης, Τσατσαλίδης, Κορλός, Ντακούλας, Μπαλαμώτης (65′ Πασιάς), Σβερκούλης (49′ Μπρέλλας).

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Μιχάλης Μαλαμάς): Μπιμπλιτζής, Μαχαίρας, Σούλι, Μάνικος (80′ Πάνου), Φλώρος, Λυγούρας Β., Πανταζής Γ., Μπλέντι, Ιωαννίδης (89′ Λυγούρας Χρ.), Δημητρέλης (46′ Λεσάι), Τσιάκος (61′ Πανταζής Ηλ.).