Ο Τσιάμπας και η… κορυφή!

Το 3×3 έκαναν οι Αμπελόκηποι στον 2ο Όμιλο της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας, κερδίζοντας μετά τους Καρυά και Μεγάλο Ελευθεροχώρι και τον Κεραυνό Δένδρων με 3 – 2, απολαμβάνοντας την κορυφή του Ομίλου από την τρίτη κιόλας αγωνιστική ημέρα δράσης.

img_3229

Μόλις στο 15ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Ο Κώστας Τασιούλας με κεφαλιά από σέντρα του Μανώλη Βόραδα άνοιξε το σκορ για τους «κόκκινους» των Δένδρων με την χαρά τους όμως να μην διαρκεί για πολύ.

img_3239

Στο 21′ οι γηπεδούχοι είχαν την απάντηση. Και αυτήν την έδωσε ο Αποστόλης Τσιάμπας με πλασέ στην κίνηση. Ο ίδιος πάντα παίκτης στην επανάληψη και στο 54′ έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα των Αμπελοκήπων για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, την στιγμή όπου οι φιλοξενούμενοι απάντησαν γρήγορα.

img_3261

Στο 62′ η σέντρα του Ζιώκου ήταν καλή, με την κεφαλιά του Αγγελή να είναι συστημένη στο «παραθυράκι» της εστίας του Μπονόμι για το 2 – 2. Σα να μην έφτανε αυτό, ο Κεραυνός έχασε και μεγάλη ευκιαρία να μπει και πάλι μπροστά το ματς. Όταν στο 70′ ο Θάνος Τσούτσος σε μοναδικό τετ – α – τετ πλάσαρε άουτ.

img_3265

Το γόρδιο δεσμό των γηπεδούχων έλυσε εν τέλει στο 82ο λεπτό ποιος άλλος; Ο Αποστόλης Τσιάμπας! Δίνοντας την νίκη στην ομάδα του και διατηρώντας τα «Ταμπάκικα» μόνα – πρώτα στην κορυφή του 2ου Ομίλου.

img_3271

Αμπελόκηποι (Γιάννης Αλεξούλης): Μπονόμι, Δούγκας, Τζορμακλιώτης (25′ λ.τ. Βελής), Πότσης, Καραχάλιος, Δόνος Άντ., Δόνος Λ., Παλαμίδας (65′ Τριτάρης Β.), Θανάς (73′ Γιαννάκης), Χιούσα, Τσιάμπας.

Κεραυνός Δένδρων (Χρήστος Τασιούλας): Κωστόπουλος, Σκριάπας, Αγγελής, Ζιώκος, Βόραδας, Τασιούλας Κ., Χατζηματός, Μπακού (71′ Ζερδένης), Γκάτης, Εσιέν (62′ Παπαοικονόμου), Τσούτσος (85′ Ζαφειρίου Β.).