Ο Φαλανιακός νικητής στο ντέρμπι της αγωνιστικής!

Ο Φαλανιακός ήταν πιο ουσιαστικός στις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν στο ντέρμπι της Φαλάνης και πανηγύρισε τη νίκη με 2 – 1 απέναντι στον Σμόλικα Φαλάνης στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Α΄τοπικής κατηγορίας.

Το παιχνίδι που ξεχώριζε από το πρόγραμμα αυτής της αγωνιστικής ήταν σαφώς το ντέρμπι της Φαλάνης εκεί όπου οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να κερδίσουν και να συνεχίσουν στους τρεις από τη πρώτη θέση και τον Ηρακλή Λάρισας έχοντας φθάσει τους πενήντα επτά πόντους.

Στον αντίποδα, το νεανικό συγκρότημα του Βασίλη Μπακογιάννη αν και μείωσε στα τελευταία λεπτά με τον Θεόφιλο Τσιρογιάννη, δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα και ο Σμόλικας παρέμεινε στη τρίτη θέση της βαθμολογίας με σαράντα πέντε βαθμούς.

Στο Δημοτικό γήπεδο της Φαλάνης διεξήχθη ένα πραγματικό ντέρμπι όπως δηλαδή το περιμέναμε. Πολλές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου, ευκαιρίες και γκολ από τις δύο ομάδες, καθώς αμφότερες ήθελαν να φθάσουν στη νίκη τόσο για το γόητρο όσο και για το βαθμολογικό ενδιαφέρον…

Η πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 16′. Ο Ζαμπέτας βρέθηκε σε θέση βολής και πλάσαρε μέσα στη περιοχή του Φαλανιακού, όμως ο Βασίλης Μάλτζιαρης έδιωξε με τα πόδια.

Πέντε λεπτά μετά, ο Θύμιος Μπέτσης απείλησε με σουτ από το σημείο του πέναλτι και η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Βασίλη Μάλτζιαρη με τον πορτιέρο του Φαλανιακού να μπλοκάρει έπειτα τη μπάλα.

Δύο λεπτά μετά, ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τον Φαλανιακό. Ο Κώστας Τσιάκος εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Δημήτρης Καρέντζος πήρε τη πρώτη κεφαλιά με τη μπάλα να παίρνει ύψος και τον Στέλιο Παππά να αστοχεί από κοντά στο δεύτερο δοκάρι, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Στο 35ο λεπτό της συνάντησης ο Μιχάλης Δημητρέλης έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Σμόλικα Φαλάνης και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Αυτή, ήταν η πρώτη απειλή για τον επιθετικό των «κιτρινόμαυρων», καθώς στο 37′ ο ίδιος παίκτης πέρασε ωραία τον προσωπικό του αντίπαλο και με δυνατό έξοχο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή κέρδισε τον Γιάννη Γραβάνη κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0 – 1.

Μάλιστα, πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, ο Φαλανιακός πέτυχε και δεύτερο τέρμα με σκόρερ αυτή τη φορά τον Γιώργο Λεσάι, όπου με πλασέ στη κίνηση βρήκε δίχτυα και έκανε δύο τα τέρματα για τους τυπικά φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο μέρος, ο Σμόλικας Φαλάνης πίεζε για να μειώσει στο σκορ και να ξανά μπει στο παιχνίδι, ενώ ο Φαλανιακός από τη πλευρά του ήθελε να κρατήσει το υπέρ του σκορ για να πάρει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς…

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος του αγώνα ήρθε στο 75′ που ήταν και η μείωση του σκορ από τους «πράσινους». Ο Θεόφιλος Τσιρογιάννης με ωραίο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Φαλανιακού, κέρδισε τον Βασίλη Μάλτζιαρη κι έκανε το 1 – 2 δίνοντας έτσι μεγάλο ενδιαφέρον στα εναπομείναντα λεπτά στον αγώνα!

Έξι λεπτά μετά, ο Σμόλικας πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τη κεφαλιά του Μάνου Πετράκη από γέμισμα του Δημήτρη Γκατζούλη, ωστόσο ο πρώτος βοηθός κ. Αναστασίου το ακύρωσε ως οφ σάιντ στον επιθετικό των γηπεδούχων και το γκολ δεν μέτρησε.

Προς το τέλος του αγώνα και συγκεκριμένα στο 88′, ο Φαλανιακός έχασε μοναδική ευκαιρία να «κλειδώσει» τη νίκη. Ο Γιώργος Λεσάι βγήκε στην αντεπίθεση κι ενώ στα αριστερά του είχε τον συμπαίκτη του, Καρακίτσιο, εκείνος επέλεξε να σουτάρει κι έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Γιάννη Γραβάνη.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα στο Δημοτικό γήπεδο της Φαλάνης, υπήρξε η τελευταία φάση και ήταν για τον Σμόλικα.

Ο Δημήτρης Σέτζας έκανε τη σέντρα και ο Μάνος Πετράκης πήρε τη κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή και η μπάλα δεν βρήκε στόχο και πέρασε άουτ.

Σμόλικας Φαλάνης (Βασίλης Μπακογιάννης): Γραβάνης, Γκατζιούρας, Σέτζας, Σκούπρας, Καρέντζος, Ζαμπέτας (46′ Μολάς), Τσιρογιάννης, Μπέτσης, Πετράκης, Γκατζούλης, Κακαζούκης.

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Μιχάλης Μαλαμάς): Μάλτζιαρης, Μάνικος, Μαχαίρας, Παππάς, Πανταζής Γ. (3′ λ.τ. Αλατάς), Πανταζής Ηλ. (82′ Καρακίτσιος), Μπέης (71′ Ακριβόπουλος), Δημητρέλης (90’+4′ Ιωαννίδης), Λυγούρας Χρ., Τσιάκος, Λεσάι.