Ο Φλώρος έδωσε τη λύση στον Φαλανιακό

Με την όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βασίλη Φλώρου στο 53′, ο Φαλανιακός ξεπέρασε το εμπόδιο του Δωτιέα Αγιάς με 2 – 1 στο πλαίσιο της 16ης «στροφής» της «μεγάλης» τοπικής κατηγορίας.

Οι «κιτρινόμαυροι» των Τάσου Μπεριτζά -Μιχάλη Μαλαμά πέτυχαν ακόμη μία νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και επικράτησαν του συλλόγου της Αγιάς, με τον Φαλανιακό να φθάνει τους σαράντα δύο πόντους και τον Δωτιέα Αγιάς να μένει στους είκοσι δύο βαθμούς μετά από αυτή την ήττα.

Στο 13ο λεπτό της συνάντησης στο γήπεδο του Φαλανιακού ο Κώστας Σούλι με πλασέ μετά από σύγχυση στην άμυνα της Αγιάς από εκτέλεση κόρνερ του Γιώργου Λεσάι έκανε το 1 – 0 και οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ.

Είκοσι λεπτά αργότερα, ο σκόρερ της αναμέτρησης, Σούλι, ανέτρεψε τον Γιώργο Τσατσαλίδη και ο έμπειρος επιθετικός από την άσπρη βούλα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έφερε το ματς στα ίσια.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 53′, οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ σε επικίνδυνο σημείο έξω από τη περιοχή του Δωτιέα Αγιάς και ο Βασίλης Φλώρος με απευθείας εκτέλεση έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας των φιλοξενουμένων για το 2 – 1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Μιχάλης Μαλαμάς): Μάλτζιαρης, Μαχαίρας, Φλώρος, Σούλι, Μάνικος, Λυγούρας Β., Πανταζής Γ., Πανταζής Ηλ. (60′ Ακριβόπουλος), Λεσάι (79′ Πανταζής Θ.), Ιωαννίδης (89′ Μπέης), Λυγούρας Χρ. (69′ Αλατάς Ι.).