Ο Χρηστίδης «καθάρισε» στο ντέρμπι της αγωνιστικής…

Νέα νίκη και αυτή τη φορά στην έδρα του ΠΟΕ σημείωσε ο Ηρακλής Λάρισας, καθώς με δύο τέρματα στην επανάληψη του αγώνα, συνέχισε θετικά τη πορεία του στο φετινό πρωτάθλημα και με «διπλό» στην Ελασσόνα.

Οι «κυανόλευκοι» του Χρήστου Χατζηλιάδη με δύο γκολ στο δεύτερο μέρος του αγώνα πέτυχε τη τέταρτη συνεχόμενη νίκη και έφθασε τους είκοσι οκτώ βαθμούς κι ενώ συνεχίζει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Αντίθετα, ο ΠΟΕ του Ζήση Ζιάγκα δεν μπόρεσε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα από το ντέρμπι της αγωνιστικής και έμεινε στους είκοσι βαθμούς κι ενώ την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει εκτός έδρας στη Φαλάνη τον Σμόλικα για την 13η αγωνιστική της Α΄ΕΠΣΛ.

Το πρώτο ημίχρονο πέρασε χωρίς να σημειωθεί γκολ στη συνάντηση στο γήπεδο της Ελασσόνας και με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους, ο Γιάννης Χρηστίδης που ήταν ο πρωταγωνιστής στη νίκη του Ηρακλή «άνοιξε» το σκορ με πλασέ μετά από κάθετη πάσα του Σπύρου Ζαφειρίου και έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους στο σκορ.

Μάλιστα, ο ίδιος παίκτης στο 58′ διπλασίασε τόσο τα τέρματα του με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Χρήστος Ρέψης όσο και τα γκολ της ομάδας του, με το 0 – 2 να μένει μέχρι το φινάλε και τον Ηρακλή να φεύγει με τους τρεις βαθμούς από την έδρα του ΠΟΕ.

ΠΟΕ (Ζήσης Ζιάγκας): Γούπος, Σακοράφας Β. (62′ Πάτσης), Μπούσιας, Λαγός, Νταμπώσης, Συνάπαλος, Πετάνι (73′ Γκαντούνας), Κυρίτσης Αθ., Καλύβας (65′ Σιαφαρίκας Δ.), Ματούλας, Καραγκούνης (81′ Κωνσταντινίδης).

Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης): Καραναστάσης, Πατσής (46′ Φορτομάρης Ν.), Γιαννακόπουλος, Δολιάνης, Ντιντής, Μανιώτης, Νάστας, Γκιουρσάνης (89′ Κυριάκης), Ζαφειρίου (85′ Γκατζούλης), Χρηστίδης, Ρέψης (70′ Φώτος).