Ο Χρόνης του πήρε τον… τίτλο!

Τον άτυπο τίτλο του… Πρωταθλητή Χειμώνα έχασε στο Στάδιο Φαρσάλων ο Α.Ο. Μαυροβουνίου που ηττήθηκε από την τοπική ομάδα της Ακαδημίας Αχιλλέως Φαρσάλων με 1 – 0, χάρις σε ένα… γρήγορο τέρμα (10ο λεπτό) του Κώστα Χρόνη.

IMG_4255 αντίγραφο

Το Μαυροβούνι από την κορυφή «έριξε» η Ακαδημία Αχιλλέως Φαρσάλων που επικρατώντας με 1 – 0 στο Στάδιο Φαρσάλων, έδωσε το προβάδισμα του 1ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας στο φινάλε οτυ πρώτου γύρου στον Ατρόμητο Βαμβακούς, που λίγο βορειότερα κέρδιζε με 5 – 0 τον Μυραϊκό στο Δίλοφο Νίκαιας.

IMG_4259 αντίγραφο

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να πάρουν το προβάδισμα από πολύ νωρίς στο ματς σε μια κόντρα επίθεση. Ήταν μόλις το 10ο λεπτό της συνάντησης όταν ο Καραγιάννης με ψηλή μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, έβγαλε τον Κώστα Χρόνη σε θέση βολής, που από το ύψος του πέναλτι και αφού πρόλαβε και τον Καραποστόλη στην έξοδο, με ιδανικό πλασέ στη κίνηση πέτυχε το 1 – 0, σκορ που ήταν και το τελικό, παρά τα όποια… σαράντα κύματα πέρασε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του κ. Σάρρου.

IMG_4297 αντίγραφο

Στο 19′ το Μαυροβούνι βρήκε δίχτυα, όμως το τέρμα δεν μέτρησε, σύμφωνα με υπόδειξη του πρώτου βοηθού, κ. Πρακατέ. Ο Τατσέλος γύρισε την μπάλα από δεξιά και μέσα από την περιοχή παράλληλα στο απέναντι – δεύτερο δοκάρι και ο Τόλης Ακριβόπουλος με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα του Ευθυμιάδη. Γκολ το οποίο όμως ακυρώθηκε για υπόδειξη οφσάιντ του σκόρερ. Μία απόφαση που αμφισβητήθηκε έντονα από τους φιλοξενουμένους, υποστηρίζοντας πως είναι αδιανόητο, βάση φυσικής, σε παράλληλο γύρισμα να υπάρχει εκτεθειμένος ποδοσφαιριστής.

IMG_4264 αντίγραφο

Στο 28ο λεπτό ο Τόλης Ακριβόπουλος πρωταγωνίστησε και πάλι. Με δική του προσωπική ενέργεια ταλαιπώρησε στον άξονα και στα όρια της μεγάλης περιοχής τους αμυντικούς των γηπεδούχων, δίνοντας την κατάλληλη στιγμή στον Αρσένη Μπάγκα που από θέση μέσα περιοχή και δεξιά με ένα σουτ στη κίνηση έστειλε τη μπάλα να περάσει δίπλα από το αριστερό «παραθυράκι» της εστίας του Ευθυμιάδη.

IMG_4279 αντίγραφο

Στο 33′ οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να πάνε στα αποδυτήρια με την ισοπαλία, όταν ο Δημήτρης Πεζής βρέθηκε απέναντι από τον Ευθυμιάδη, με τον τελευταίο να τον κερδίζει σε ανεπανάληπτο τετ – α – τετ, κρατώντας το 1 – 0.

IMG_4286 αντίγραφο

Και λίγο έλλειψε εν τέλει να επιβεβαιωθεί ο νόμος του ποδοσφαίρου. Όταν στο 38′ η Ακαδημία «ξεδιπλώθηκε» σε αντεπίθεση για σεμινάριο by… Άρης Παπαγεωργίου, με τον Μισαηλίδη να μπαίνει στη περιοχή του Καραποστόλη από αριστερά, επιλέγοντας να πλασάρει τον έμπειρο κίπερ του Μαυροβουνίου, αντί να σπάσει τη μπάλα σε συμπαίκτη του ελεύθερο στο ύψος του πέναλτι, κάνοντας έτσι ήρωα τον πορτιέρο των φιλοξενουμένων που απέκρουσε.

IMG_4315 αντίγραφο

Στο 42′ οι γηπεδούχοι έμειναν και με αριθμητικό μειονέκτημα. Μέσα σε δύο λεπτά ο Τσάτσος αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες από τον κ. Φώτη Σάρρο, με αποτέλεσμα να αφήσει την ομάδα του για ένα ολόκληρο ημίχρονο με αριθμητικό μειονέκτημα. Ένα γεγονός που οι φιλοξενούμενοι δεν τον εκμεταλλεύτηκαν στην επανάληψη χάνοντας ευκαιρίες για την ισοφάριση με τους Ακριβόπουλο, Καψαλό και Πεζή.