Ο Όλυμπος Αιγάνης νικητής, στο ντέρμπι της… παραλίας

Ο Όλυμπος Αιγάνης ήταν ο νικητής του μεγάλο ντέρμπι του Δήμου Τεμπών, κερδίζοντας την Αναγέννηση Πυργετού με 3 – 1 και ανατροπή του σκορ. MVP των νικητών, ο Κώστας Ζάχος που πέτυχε τα δύο από τα τρία τέρματα των γηπεδούχων, ενώ είχε χάσει μόλις στο 6ο λεπτό και πέναλτι.

Η ομάδα του Δημήτρη Αλεξίου, που έκανε ντεμπούτο στον πάγκο της Αιγάνης για τη φετινή σεζόν, έφτασε τους 13 βαθμούς, παραμένοντας στο -6 από την κορυφή και τον Άρη Κουλουρίου. Στον αντίποδα, η ομάδα του Πυργετού έμεινε στους 12 βαθμούς και την 6η θέση του 3ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας.

Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξαν οι γηπεδούχοι. Μετά από μπαλιά του Δόνου στη πλάτη της άμυνας του Ολύμπου Αιγάνης, ο Κανταρίνος πρόλαβε στα όρια της μεγάλης περιοχής τον Άγγελο Ρακίπι, μοιάζοντας να μπλοκάρει τη μπάλα, η οποία όμως του έφυγε μέσα από την αγκαλιά του και στρώθηκε στον Νίκο Ρακίπι που σε κενή εστία έδωσε το προβάδισμα στην Αναγέννηση Πυργετού.

Δύο λεπτά αργότερα η Αιγάνη κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κώστας Ζάχος, που είδε τον Μπονόμι να αποκρούει με τα πόδια, την κακή του εκτέλεση στο κέντρο της εστίας.

Στο 20′ όμως ο Κώστας Ζάχος πήρε την εκδίκησή του. Έχοντας βγει στη πλάτη της άμυνας του Πυργετού και του Στέφανου Κέρι και από θέση μέσα στη περιοχή και αριστερά, με διαγώνιο πλασέ στη κίνηση έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία του Μπονόμι για το 1 – 1. Δείτε καρέ – καρέ την εκτέλεση του Κώστα Ζάχου παρακάτω:

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η Αναγέννηση Πυργετού είχε δοκάρι με τον Άγγελο Ρακίπι για να πάρει και πάλι το προβάδισμα στο σκορ, το οποίο και πήρε ο Όλυμπος Αιγάνης δύο λεπτά πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Σε μια φάση διαρκείας, ο Κώστας Ζάχος και πάλι με σουτ εξ΄ επαφής, κέρδισε τον Μπονόμι για το 2 – 1, που ήταν και στο σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη και όσο έμενε το 2 – 1 το αποτέλεσμα ήταν ρευστό. Στο 66′ οι φιλοξενούμενοι είχαν και δεύτερο δοκάρι σε κεφαλιά του Δόνου, ενώ οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το τελικό σκορ σε αντεπίθεση για σεμινάριο με σκόρερ τον Μουσταφάι Σαμέτ, που με ψύχραιμο πλασέ κέρδισε τον Μπονόμι στο 90’+5′, για το τελικό 3 – 1.

Όλυμπος Αιγάνης (Δημήτρης Αλεξίου): Κανταρίνος, Γκαραγκούνης Γ., Μπουλάρι Γ., Χριστοδούλου, Περόι, Γκαραγκούνης Χαρ., Μπουλάρι Λ. (87′ Ζάχος Χριστ.), Γκαραγκούνης Σπ., Τάκης, Ζάχος Κ., Σαμέτ.

Αναγέννηση Πυργετού (Κώστας Μαλλιάρας): Μπονόμι, Κέρι (76′ Σούπας), Κούμε, Χύσα, Καμάμι, Τσιάμπας (54′ Παπαδόντας), Δόνος, Ρακίπι Αγγ., Μπούζο, Πουρλιώτης, Ρακίπι Ν. (54′ Περκέτσι).