Πέισερς-Θάντερ 95-100

Μπορεί ο Πολ Τζορτζ να ήταν το κεντρικό πρόσωπο επιστρέφοντας στην Ιντιάνα ως αντίπαλος, αλλά την παράσταση στη νίκη των Θάντερ επί των Πέισερς με 100-95 έκλεψε και πάλι ο Ουέστμπρουκ πετυχαίνοντας ακόμα ένα triple double.

Επιστρέφει ο Τζορτζ στην Ιντιάνα, εκεί που με τους Πέισερς έκανε μεγάλα παιχνίδια και αντί ο Ράσελ Ουέστμπρουκ να τον αφήσει να κάνει το κομμάτι του, αμέσως να του κλέψει την δόξα. Ο κύριος triple double έκανε στη νίκη των κεραυνών με 100-95 ακόμα ένα (έχουμε χάσει πλέον τον λογαριασμό) και έκανε τους πάντες να ασχολούνται μαζί του. Και το έκανε και δύσκολα, καθώς παρότι στο πρώτο ημίχρονο ήθελε μόλις έναν πόντο για να το πετύχει, αυτόν τον πόντο τον πέτυχε στα τελευταία λεπτά. Συνολικά είχε 10 πόντους, μάζεψε 17 ριμπάουντ, έδωσε 12 ασίστ, ενώ είχε και 2 κλεψίματα. Καθόλου άσχημα θα λέγαμε.

Όσον αφορά τον αγώνα, ήταν όπως ακριβώς τον περιμέναμε. Ένα μεγάλο ντέρμπι σε δύο ιδιαίτερα δυνατές ομάδες. Ένα ντέρμπι που κρίθηκε στο τέλος με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη και να φτάνουν στο 13-14, με τους γηπεδούχους να έχουν καλύτερο ξεκίνημα καθώς βρίσκονται στο 16-12. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Άνταμς με 23 πόντους έχοντας και 13 ριμπάουντ και τον ακολούθησαν οι Αμπρίνες με 14, Άντονι, Τζορτζ με 12 και Ουέστμπρουκ με 10.

Για τους ηττημένους που δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον πρώην ηγέτη τους, ο Ολαντίπο ήταν πολύ καλός φτάνοντας τους 19 πόντους, με τους Μπογκντάνοβιτς και Κόλισον να ακολουθούν έχοντας 15 και 14 αντίστοιχα.

Πηγή: gazzeta.gr