«Πέρασε» από την Ελασσόνα, η Γιάννουλη

Σ ένα αρκετά καλό και γρήγορο παιχνίδι, αλλά χωρίς πολλές φάσεις στις δύο περιοχές, ο ΠΟΕ με γκολ δώρο, γνώρισε εντός έδρας ήττα με 1 – 0 από την Δήμητρα Γιάννουλης, σε παιχνίδι για τη 2η Αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΛ.

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού κρατήθηκε ενός λεπτού σιγής στη μνήμη του παλαίμαχου ποδοσφαιριστή του ΠΟΕ Βασίλη Μητού.

Κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου η Διοίκηση του ΠΟΕ τίμησε τους παλαίμαχους ποδοσφαιριστές Στέλιο Σανίδα, Γιάννη Ζιώγα, Γιάννη Θεμελίδη και τον βετεράνο προπονητή Οράσιο Μοράλες, οι οποίοι τίμησαν και κόσμησαν την αθλητική ιστορία της ομάδας.

Τις απονομές έκαναν ο Δήμαρχος Ελασσόνας Νίκος Ευαγγέλου, ο πρόεδρος του ΠΟΕ, Άλκης Παλάγκας και οι βετεράνοι ποδοσφαιριστές του ΠΟΕ Γιάννης Σαμαράς, Ζαχαρίας Σκρέτας και Γιάννης Θώμας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο ΠΟΕ στο πρώτο ημίχρονο, είχε την πρωτοβουλία τον κινήσεων, αλλά η καλή αμυντική λειτουργία της Γιάννουλης, δεν επέτρεψε στους ποδοσφαιριστές της Ελασσόνας να βρουν διαδρόμους προς την εστία του Μαστοροδήμου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το γρήγορο γκολ των φιλοξενούμενων, μετά από λάθος του τερματοφύλακα της Ελασσόνας, τους έδωσε ώθηση, που αρχικά πίεσαν και για δεύτερο γκολ, σιγά σιγά όμως οπισθοχώρησαν για να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ, με την Ελασσόνα να πιέζει χωρίς όμως να καταφέρει να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης.

Το φιλμ του αγώνα

9’ Σουτ του Μπούνα μέσα από την περιοχή μετά από πάσα του Ματούλα, πέρασε λίγο άουτ.

11’ Εκτέλεση κόρνερ του Μπόντε. Διώχνει με γροθιές ο Μαστοροδήμος.

27’ Γυριστό του Μπούνα μετά από σέντρα του Ματούλα, διώχνουν οι αμυντικοί.

48’ Εκτέλεση φάουλ του Τσιαντούλη από αριστερά πέρασε απευθείας άουτ.

54΄Μακρινή μπαλιά του Μάτου, ο Γούπος έκανε λάθος εκτίμηση, με την μπάλα να σκάει μπροστά του και να περνάει από πάνω του, στη συνέχεια θα φτάσει στον Αμπατζίδη που με πλασέ θα κάνει το 0-1 για τη Δήμητρα.

61΄Κεφαλιά του Κατσαμάγκα μετά από εκτέλεση κόρνερ πέρασε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Γούπου.

64’ Σέντρα του Γιάννη Κυρίτση από αριστερά κεφαλιά του Μπούνα πέρασε άουτ.

67’ Σουτ του Παναγιώτου έξω από την περιοχή πέρασε λίγο άουτ.

75’ Εκτέλεση φάουλ του Γελαλή από αριστερά, διώχνει με γροθιές ο Μαστοροδήμος.

83’ Εκτέλεση φάουλ του Γελαλή πέρασε άουτ.

87΄Κοντινό σουτ του Πουρνάρα μετά από αναταραχή μέσα στην περιοχή της Ελασσόνας, αποκρούει ο Γούπος σωτήρια.

90+ Πάσα του Μπαρλαγιάννη στο Ματούλα μέσα στην περιοχή σούτ του τελευταίου με τη μπάλα να κοντράρει και στην συνέχεια να μπλοκάρει ο Μαστοροδήμος.

ΠΟΕ (Δημήτρης Μπουκουβάλας): Γούπος, Μπούσιας, Τοπόσογλου, Περτζιόνι, Κυρίτσης Γ., Κυρίτσης Θ., Μπούνα, Παναγιώτου, Καραμάνος (54’ Γελαλής), Ματούλας, Μπότε (56’ Μπαρλαγιάννης).

Δήμητρα Γιάννουλης (Βασίλης Μπακογιάννης): Μαστορδήμος, Μπαμπάλης, Σέντζας, Σουφχάρας, Εμμανουήλ, Θώμος, Αμπατζίδης (72’ Πουρνάρας), Γκατζούλης, Κατσαμάγκας (87’Γκουντρουμπής) , Μάτος (81’ Πετράκης), Τσιαντούλης.